Niestety choroby serca mogą przebiegać w sposób zupełnie utajony. Choroba wieńcowa może długo nie powodować dolegliwości, a pierwszym jej objawem może być zawał serca. Można więc śmiało powiedzieć, że choroby serca to cichy zabójca; nie spodziewasz się kiedy uderzy, a może dotknąć dosłownie każdego. Dlatego tak ważne jest, aby każdy mężczyzna, zwłaszcza jeśli osiągnął już pewien wiek, badał się regularnie pod ich kątem, a także aby wiedział, że mogą one dawać też bardziej subtelne objawy niż ból w klatce piersiowej.
Jakie badania wykonać?
Ryzyko chorób serca u mężczyzn zwiększa się znacząco od 55. roku życia. Czynnikami obciążającymi są też palenie papierosów, otyłość a także choroby serca w rodzinie. Nie bez znaczenia jest także występowanie chorób współistniejących, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.
Chorobą serca, która najczęściej dotyka mężczyzn, tak jak całej populacji, jest choroba wieńcowa, której bezpośrednią przyczyną jest zazwyczaj zaawansowana miażdżyca. Inne choroby serca także się zdarzają, ale zdecydowanie rzadziej.
- Dlatego podstawowym badaniem, które powinien wykonywać co jakiś czas każdy mężczyzna jest poziom stężenia cholesterolu, a zwłaszcza oznaczanie tzw. złego cholesterolu LDL oraz tego dobrego, czyli HDL.
- Ważny jest także poziom trójglicerydów. Jeśli wyniki te wyjdą nieprawidłowo początkowo lekarz zaleci dietę i umiarkowany wysiłek fizyczny oraz w przypadku ludzi otyłych zaleci redukcję masy ciała. Jeśli to nie pomoże, pacjent musi stosować leki.
Wysoki poziom cholesterolu prowadzi wprost do miażdżycy a ta do powstania choroby wieńcowej i zawału.
- Każdy też co jakiś czas powinien mieć wykonywane EKG, które mimo tego że jest badaniem bardzo prostym wnosi niezmiernie dużo informacji o stanie serca.
- U osób z podejrzeniem zmian strukturalnych w sercu na skutek wad zastawkowych lub niewydolności serca powinny mieć co jakiś czas wykonywane badanie ECHO serca.
- Ważna jest także systematyczna kontrola poziomu cukru we krwi, a także wartości ciśnienia tętniczego. Wczesne wykrycie choroby pozwoli na szybkie wdrożenie leczenia, co daje większą szansę na długie i szczęśliwe życie.
Polecamy: Dlaczego warto leczyć miażdżycę w każdym wieku?
Wsłuchaj się w serce
Choroba serca nie musi objawiać się bólem w klatce piersiowej. Objawy początkowo mogą być mniej charakterystyczne, może pojawić się po prostu szybsze niż zazwyczaj zmęczenie w czasie wysiłku, uczucie ogólnej słabości i rozbicia.
Pierwszymi dolegliwościami, które zaobserwuje pacjent może także być duszność, zwłaszcza w czasie wysiłku. Nawet jeżeli pojawi się ból pacjent nie koniecznie musi go wiązać z chorobą serca. Często ból jest zlokalizowany w dołku podsercowym a nie za mostkiem i pacjent może go brać za chorobę żołądka lub zgagę.
Ból promieniujący do łopatki czy pleców można powiązać z chorobą kręgosłupa, z którą każdy w pewnym wieku się boryka. Objawem choroby serca może być także uczucie kołatania czy omdlenia.
Jak sprawdzić, czy serce bije prawidłowo?
Zadbaj o nie, zanim powie dość
Chore serce nie zawsze oznacza ból zamostkowy, dlatego jeżeli zauważysz u siebie zmianę samopoczucia, powinna się zapalić ostrzegawcza lampka; to może być choroba serca. Niestety, czasami początkowo nie ma żadnych objawów, a jeśli to choroba serca, ratunkiem mogą być tylko badania profilaktyczne.
Nie należy bagatelizować zdrowia swojego serca, co niestety robi wielu panów. Z sercem nie ma żartów – nawet u człowieka pozornie zdrowego może wystąpić rozległy zawał, który niejednokrotnie jest przyczyną nagłej śmierci.
Polecamy: Jak rozpoznać zawał serca?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!