Obalamy mity: Czy istnieją „nieuczulające” psy przeznaczone dla alergików?

psy dla alergików mit fot. Adobe Stock, pololia
Za „nieuczulające” czy hipoalergiczne psy uważa się takie rasy jak pudel, jamnik, labradoodle, maltańczyk, airedale terier, nowofundland czy hiszpański pies dowodny. Analizy stężenia głównego psiego alergenu w domach zamieszkiwanych przez „psy dla alergików” mogą wielu zaskoczyć.
/ 19.04.2022 12:49
psy dla alergików mit fot. Adobe Stock, pololia

Trzeba zacząć od tego, że alergia na sierść psa, to tak naprawdę alergia na jego wydzielinę z gruczołów, martwy naskórek lub mocz. Oczywiście uczulające białka gromadzą się w sierści, ale mogą być wszędzie w otoczeniu psa. Przypuszcza się, że około 10-20% ludzi ma alergię na psy. Nic więc dziwnego, że psy dla alergików, czyli takie, które mają nie wywoływać objawów alergii, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wiele wskazuje jednak na to, że więcej jest tu chwytu marketingowego, niż wyjątkowych właściwości. 

„Nieuczulające” psy istnieją? Nauka temu zaprzecza

Z badań wynika, że nie ma czegoś takiego jak „nieuczulający” pies. Według naukowców żadna psia rasa nie może być uznana za tzw. hipoalergiczną, z którą ze spokojem może zamieszkać alergik. Na badania powołuje się m.in. największy związek kynologiczny w USA (American Kennel Club): 

Chociaż niektóre psy mogą rzeczywiście wywoływać mniej objawów alergii niż inne, badania sugerują, że nie ma konkretnej rasy, która byłaby naprawdę hipoalergiczna.

Naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu w Utrechcie porównali stężenie głównego alergenu obecnego w sierści i ślinie psa Canis familiaris 1 (Can f 1), pochodzącego ze zwierząt tzw. „nieuczulających” oraz „uczulających”. Sprawdzali też poziom alergenu w ich domowym środowisku (w kurzu, powietrzu, na podłogach). Następnie poziom białek mierzono za pomocą testu ELISA. Wyniki były zaskakujące.

Znacząco wyższe stężenia Can f 1 stwierdzono w próbkach sierści i owłosienia hipoalergicznych psów niż u psów niehipoalergicznych. (…) Poziomy Can f 1 w osiadłych próbkach kurzu z podłóg były niższe dla Labradoodles, ale nie stwierdzono różnic między pozostałymi grupami. Nie stwierdzono różnic w stężeniach w powietrzu między rasami
– brzmią wyniki holenderskiego badania opublikowane w „Journal of Allergy and Clinical Immunology”.

Okazało się więc, że psy dla alergików stanowiły nawet większe źródło alergenów niż psy z grupy kontrolnej.

W innej analizie, tym razem naukowców z Henry Ford Health System w Detroit, pojawiły się podobne wnioski. Porównywano również stężenie głównego alergenu Can f 1 w próbkach kurzu, przy czym zastosowano cztery inne schematy klasyfikacji z wykorzystaniem kombinacji psów rasowych i mieszanych.

Żaden schemat klasyfikacji nie wykazał, że poziom alergenów psów w domach z hipoalergicznymi psami różnił się od innych domów
- napisali naukowcy z Henry Ford Health System.

Kolejne badanie, skupiające się już na konkretnej rasie, wykazało, że krótkowłose pudle mają jeden z najwyższych poziomów Can f 1 w próbkach sierści. Z kolei w przypadku rasy labrador retriever, uważanej za uczulającą alergików, poziom alergenów w pobranych próbkach był znacznie niższy.

Mimo wszystko niektórzy posiadacze psów uważają, że mają mniej objawów alergii dzięki zmianie psa na takiego, który jest przeznaczony dla alergika.

Pies z „włosami” nie uczula - to kolejny mit

Popularne jest przekonanie, że istnieją psy, które mają włosy zamiast sierści i one nie uczulają, dlatego polecane są alergikom i dzieciom. Fakt jest taki, że wszystkie psy mają sierść (oprócz ras naturalnie jej pozbawionych), ale niektóre psy mają sierść zbudowaną tylko z włosa okrywowego, bez tzw. podszerstka, stąd potocznie uważa się, że mają włosy. Nie można jednak powiedzieć, że te psy nie mają sierści. Nie jest też prawdą, co już zostało wcześniej podkreślone, że rasy psów z włosem są w pełni bezpieczne dla alergików. 

Jak najlepiej postępować przy alergii na psa?

Najskuteczniejszym sposobem na alergię na psy jest unikanie kontaktu z tymi zwierzętami. Jeśli mieszkasz z psem:

  • regularnie sprzątaj, odkurzaj, pierz pościel,
  • unikaj spania z psem w jednym łóżku,
  • rozważ zakup filtra powietrza HEPA,
  • przy zabawie z czworonogiem, możesz nosić maseczkę na nos i usta,
  • po kontakcie ze zwierzęciem dokładnie umyj ręce, warto też przepłukać nos roztworem wody morskiej, 
  • spróbuj częściej kąpać psa,
  • zanim kupisz psa, spędź z daną rasą ok. 20 minut i sprawdź, czy występują u ciebie objawy alergii.

Jeżeli chcesz pójść o krok dalej, to pamiętaj, że jedyną opcją leczenia przyczyny alergii na psa jest immunoterapia (inaczej odczulanie). Polega ona na podawaniu podskórnie niewielkiej ilości alergenu co pewien odstęp czasowy - na początku częściej, później rzadziej. W rezultacie wrażliwość układu immunologicznego na konkretny związek zmniejsza się, a organizm lepiej go toleruje. Przeczytaj więcej: Odczulanie 

Źródła:
D.W. Vredegoor i inni, Can f 1 levels in hair and homes of different dog breeds: lack of evidence to describe any dog breed as hypoallergenic, doi: 10.1016/j.jaci.2012.05.013,
C.E. Nicholas i inni, Dog allergen levels in homes with hypoallergenic compared with nonhypoallergenic dogs, doi: 10.2500/ajra.2011.25.3606,
G. Johnstone, Does a Completely Hypoallergenic Dog Exist?, American Kennel Club, www.akc.org.

Czytaj także:
Obalamy mity: 10 mitów o cukrzycy, które mogą zaszkodzić
Obalamy mity: Czy witamina C jest dobra na odporność i przeziębienie?
Obalamy mity: Czy cukier powoduje nadaktywność u dzieci?
Obalamy mity: Czy osoby odżywiające się zdrowo mogą mieć wysoki cholesterol?

Chcesz dla swojego pupila wszystkiego co najlepsze? Kod rabatowy Fera pozwoli Ci to kupić dużo taniej!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA