Czy jemioła jest trująca? Oto, jakie dolegliwości może wywołać

czy jemioła jest trująca fot. Adobe Stock, arybickii
Zaraz po choince, to ulubiona roślina ozdabiająca domy w Boże Narodzenie. Kojarzona ze szczęściem, dostatkiem i… pocałunkami. Chociaż wygląda niepozornie, jemioła zawiera trujące związki, które mogą powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
/ 08.12.2021 12:18
czy jemioła jest trująca fot. Adobe Stock, arybickii

Spis treści:

  1. Czym jest jemioła?
  2. Czy jemioła jest trująca? Objawy zatrucia
  3. Co robić w przypadku zatrucia jemiołą?

Czym jest jemioła?

Jemioła jest roślina pasożytniczą z rodziny sandałowcowatych. W Polsce występuje jemioła pospolita, chociaż sama jemioła obejmuje ponad 100 gatunków. Jemioła rośnie na drzewach, przyłączając się do nich za pomocą struktury zwanej haustorium, przez którą pobiera składniki odżywcze i wodę z żywiciela.

Jemioła jest rośliną silnie wpisaną w kulturę. Kojarzy się z Bożym Narodzeniem (jest ozdobą, którą wiesza się nad głowami). Ma ona chronić przed złem, a zakochani, którzy pod nią staną powinni się pocałować. Jest też kojarzona z płodnością i witalnością.

Mimo pozytywnych znaczeń jej przypisywanych, jemioła jest rośliną zawierającą silnie toksyczne związki, a po spożyciu może być szkodliwa. Warto o tym wiedzieć tym bardziej, że jemioła jest polecana na niektóre problemy zdrowotne, jak np. choroby zwyrodnieniowe stawów albo nowotwory złośliwe.

Czy jemioła jest trująca? Objawy zatrucia

Jemioła jest uważana za roślinę trującą. Spożyta w znacznych ilościach wywołuje przede wszystkim dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale w rzadkich przypadkach może przyczynić się nawet do zatrzymania akcji serca. Objawy zatrucia jemiołą mogą trwać do 3 dni.

Jemioła zawiera trujące związki, szczególnie nasercowe toksyny – głównie wiskotoksyny i foratoksyny. Wiskotoksyny przypominają budową jad kobry. Po spożyciu mocno podrażniają układ pokarmowy. W jemiole znajdują się również alkaloidy, podrażniające żołądek, oraz lektyny, mogące powodować zlepianie się czerwonych krwinek, nudności, wymioty, bóle brzucha, wzdęcia, biegunkę oraz upośledzenie wchłaniania związków mineralnych.

Jemioła może powodować bradykardię, czyli zwolnioną pracę serca, oraz zwężenie naczyń krwionośnych, nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze.

Innym skutkiem ubocznym spożycia jemioły jest zwiększona częstotliwość skurczów macicy, co też może wpływać niekorzystnie na ciążę. Znane są przypadki stosowania ekstraktu z jemioły w celu wywołania poronienia. Szczególnie silne działanie występuje, gdy jemioła jest parzona i pita w formie herbaty.

Po spożyciu jemioły w bardzo rzadkich przypadkach może dojść do drgawek, a nawet zgonu.

Zdarzają się doniesienia o zjedzeniu części jemioły przez dziecko. Na ogół jednak nie pojawiały się poważne objawy wskazujące na szkodliwe działanie rośliny.

Za trujące uważane są wszystkie części jemioły. Po przypadkowym spożyciu dana osoba powinna pozostać pod obserwacją lekarza. Należy jednak zaznaczyć, że w większości opisywanych przypadków zjedzenia jemioły nie odnotowywano żadnych objawów i nie dochodziło do zgonu.

Jedno z badań, w którym oceniano skutki spożycia od jednego do trzech owoców jemioły lub od jednego do dwóch liści jemioły amerykańskiej przez 14 osób dowiodło, że w żadnym z tych przypadków nie pojawiły się objawy zatrucia. Uznaje się więc, że spożycie niewielkiej ilości jemioły prawdopodobnie nie wywoła poważnych skutków ubocznych.

Co robić w przypadku zatrucia jemiołą?

Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy po spożyciu jemioły lub została zjedzona w znacznej ilości, najlepiej skontaktować się z lekarzem. Niekiedy konieczna jest hospitalizacja. W czasie obserwacji mierzony jest puls, częstość oddechów, temperatura ciała i ciśnienie krwi.

Leczenie zatrucia jemiołą może obejmować (w zależności od nasilenia objawów) stosowanie węgla aktywnego, środki przeczyszczające, podawanie płynów przez kroplówkę, a niekiedy wspomaganie oddychania czy nawet podłączenie pod respirator.

To, jakie będą rokowania w przypadku zatrucia jemiołą, zależy od ilości przyjętej trucizny i szybkości reakcji. Im szybciej poszkodowany uzyska pomoc medyczną, tym większe ma szanse na wyzdrowienie.

Czytaj także:
Trujące owoce cisu – co zrobić w przypadku połknięcia?
Nalewka z kwiatów czarnego bzu – czy jest trująca? Jak ją zrobić, by nie szkodziła?
Czy pestki dzikiej róży są trujące?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA