Czy komary zmodyfikowane genetycznie zwalczą śmiertelne choroby?

Komary zmodyfikowane genetycznie mogą być bronią w redukcji wirusa dengi/Fot. Fotolia fot. Fotolia
Brytyjski zespół naukowców z Uniwersytetu Oxfordzkiego przeprowadził na Kajmanach eksperyment, który miał na celu redukcję populacji komarów odpowiedzialnych za przenoszenie śmiertelnego wirusa dengi – czytamy w artykule "Genetyczna sterylizacja" opublikowanym w „Rzeczpospolitej”.
/ 03.11.2011 10:30
Komary zmodyfikowane genetycznie mogą być bronią w redukcji wirusa dengi/Fot. Fotolia fot. Fotolia

Doświadczenie polegało na wypuszczeniu na wolność samców komarów, których potomstwo było słabo odporne i szybko wyginęło. Wyniki, opublikowane w magazynie „Nature Biotechnology”, zadziwiły naukowców. To pierwsze tego typu badania, które wykazały, że liczba szkodliwych owadów może zostać w ten sposób ograniczona. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Oxfordzkiego, Liverpool School of Tropical Medicine i Imperial College London  16% samców i 10% larw miało zmodyfikowany materiał genetyczny. Luke Alphey, szef naukowców firmy Oxitec zaznaczył, że badaczom zależało na znalezieniu odpowiedniej proporcji samców zmodyfikowanych genetycznie do samic.

Próby redukcji szkodliwych insektów, a tym samych zwalczenia śmiertelnej gorączki, podejmowano już w latach 40. XX wieku. Samce komarów hodowano wówczas w laboratorium i poddawano sterylizacji za pomocą promieniowania. Sterylizacja uniemożliwiała insektom posiadanie potomstwa. W ten sposób próbowano bezskutecznie zwalczyć muchę śrubową na wyspie Curacao. W roku 2009 firma Oxitec opracowała technologię modyfikacji genetycznej samców komarów, aby ich potomstwo rozwijało się jedynie do stadium poczwarki.

Denga (gorączka krwotoczna) to groźna choroba obecna na terenach Tajlandii, Malezji, Singapuru. Wywoływana jest przez wirusy przenoszone przez komary z gatunku Aedes aegypti. Jak ocenia Światowa Organizacja Zdrowia, na dengę w ciągu roku może zapadać 50 mln ludzi, a ilość zachorowań wciąż rośnie. Nie istnieje szczepionka przeciwko tej chorobie, dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, np. stosować moskitiery i odpowiednią odzież.

Polecamy: Czym możemy się zarazić od komara?

Żródło: "Rzeczpospolita", 1.11.2011/mp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!