Czy możliwe jest zapalenie zatok bez kataru? [Porady]

Zapalenie zatok bez kataru fot. Adobe Stock
Każdy, kto choć raz borykał się z zapaleniem zatok wie, że ból towarzyszący tej chorobie jest wyjątkowo dokuczliwy. Co ciekawe, ten rodzaj dolegliwości nie zawsze łączy się z infekcją w zatokach!
Agnieszka Czechowska / 03.11.2019 15:09
Zapalenie zatok bez kataru fot. Adobe Stock

Zapalenie zatok niekiedy zaczyna się gwałtownie, zwykle jednak rozwija się powoli jako powikłanie kataru. Wydzielina się zagęszcza, zmienia kolor na zielonkawy i naprawdę trudno ją wydmuchać. I ten ból głowy w okolicy czoła - intensywny, nasilający się w czasie pochylania….  Taki zestaw objawów nie pozostawia lekarzowi wątpliwości - to na pewno zapalenie zatok. Konieczne jest 10 dni antybiotyku. Jeśli jednak pojawi się np. sam ból głowy w części czołowej, a innych objawów… brak?

Zatoki dają w kość, a kataru brak...

Zapalenie zatok bez kataru to dość rzadka sytuacja, ale możliwa. Chory cierpi na uciążliwy ból zatok, wydzielina z nosa jednak nie pojawia się. W takiej sytuacji postawienie diagnozy jest dość trudne. Konieczne jest wykonanie badań obrazowych, np. rtg zatok lub tomografii. Jeśli okaże się, że zatoki faktycznie objęte są stanem zapalnym, konieczne będzie zastosowanie antybiotyków. Po przyjęciu kilku dawek leku, wydzielina pojawi się - gęsta, zielona, o nieprzyjemnym zapachu. W ten sposób zatoki się oczyszczą.

Ból, który tylko przypomina zapalenie zatok

Jeśli cierpisz na bóle w okolicy czołowej, a nie masz kataru, z dużym prawdopodobieństwem za twoimi dolegliwościami stoi coś innego niż zapalenie zatok. Może to być:

  • nadciśnienie - wywołuję ono bóle głowy zarówno w części potylicznej jak i czołowej (zmierz ciśnienie - jeśli masz więcej niż 139/79 mmHg w kilku pomiarach, skonsultuj się z lekarzem),
  • problemy laryngologiczne - ból głowy w okolicy czoła często spowodowany jest polipami lub innymi naroślami w zatokach; winna może być również skrzywiona przegroda nosowa (konieczne są badania obrazowe!),
  • napięcie nerwowe - prowadzi ono do tzw. napięciowego bólu głowy, przypomina on ucisk, który bywa zlokalizowany w części czołowej (jeśli za twój głowy odpowiadają nerwy, w walce z nim pomogą ci zioła uspokajające, np. melisa lub szyszki chmielu). 

Zobacz też:
Jak odróżnić zapalenie zatok szczękowych od klinowych?
Jak leczyć zapalenie zatok u dziecka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA