Czy można jeść truskawki przy refluksie? To zależy

truskawki a refluks fot. Adobe Stock, kegfire
Truskawki należą do produktów o odczynie kwasowym, dlatego osobom z refluksem czasami odradza się jedzenie truskawek. Owoce te mogą nasilać dolegliwości, takie jak pieczenie w przełyku, ból żołądka czy odbijanie. Na szczęście są sposoby na zmniejszenie niekorzystnego działania truskawek na układ pokarmowy przy refluksie.
/ 23.05.2022 12:33
truskawki a refluks fot. Adobe Stock, kegfire

Truskawki to bardzo zdrowe niskokaloryczne owoce, zawierające dużo witaminy C i innych ważnych dla zdrowia składników. Można je jeść niemal bez ograniczeń. Niektóre osoby z refluksem mogą jednak po ich zjedzeniu odczuwać nasilenie objawów choroby. 

Spis treści:

  1. Truskawki a refluks
  2. Truskawki a refluks. Co zrobić, żeby truskawki były mniej kwaśne?
  3. Refluks jako objaw nietolerancji truskawek

Truskawki a refluks

Dieta w refluksie żołądkowo-przełykowym wymaga rezygnacji z niektórych produktów. Chodzi przede wszystkim o produkty kwasotwórcze i o niskim pH, czyli o większej kwasowości. Przy refluksie należy też unikać jedzenia i napojów pobudzających wydzielanie soku żołądkowego.

W niektórych zestawieniach truskawki i inne owoce jagodowe są przeciwwskazane w diecie osób z refluksem. Truskawki mają pH 3,0–3,5, zatem mają odczyn kwaśny i mogą podrażniać układ pokarmowy, wpływać niekorzystnie na zwieracz przełyku, powodując cofanie się treści pokarmowej. Produkty o niskim pH podrażniają też receptory nerwów czuciowych w uszkodzonej błonie śluzowej żołądka, co powoduje ból. Nie każda osoba z refluksem będzie odczuwała po zjedzeniu truskawek dolegliwości. To, czy można jeść truskawki przy refluksie, jest więc kwestią indywidualną. Zależy też od tego, jak je przygotujemy. 

Truskawki a refluks. Co zrobić, żeby truskawki były mniej kwaśne?

Jeśli trudno nam się obejść bez truskawek (zwłaszcza w sezonie, gdy soczyste i pachnące „atakują” ze wszystkich stron), a jednocześnie występuje u nas refluks, to jeszcze nic straconego.

Po pierwsze, dietetycy zalecają, żeby sprawdzić, czy akurat u nas truskawki powodują dolegliwości żołądkowe. Nie u każdego muszą działać niekorzystnie. Po drugie, faktycznie niektóre truskawki są po prostu bardziej kwaśne, a inne słodsze – wybierajmy więc słodsze truskawki przy refluksie. Po trzecie, możemy za pomocą kilku prostych sposobów sprawić, że truskawki staną się łaskawsze dla żołądka:

  • połącz truskawki z produktami o bardziej zasadowym odczynie (np. banany, awokado, migdały, melon, mango)  – to nieco zneutralizuje kwasy zawarte w truskawkach,
  • zrób z truskawek mus lub smoothie i dodaj mleko (np. niesłodzone mleko roślinne: migdałowe albo sojowe),
  • ugotuj truskawki albo zrób z nich kompot – żołądek powinien tolerować je lepiej w formie gotowanej, chociaż nie będą już tak bogate w witaminy i związki mineralne jak świeże.

Te sposoby sprawią, że truskawki będą mniejszym obciążeniem dla żołądka przy chorobie refluksowej. 

Refluks jako objaw nietolerancji truskawek

Truskawki to jedne z najczęściej jedzonych owoców na świecie. Niestety często powodują uczulenie, m.in. wyzwalają uwalnianie histaminy w organizmie. Objawy żołądkowe, w tym zgaga, bóle brzucha, nudności - czyli takie, które występują m.in. przy refluksie - mogą de facto świadczyć o nietolerancji truskawek lub nawet alergii na truskawki. Uczulenie na te owoce częściej występuje przy alergii na pyłki (np. brzozy lub traw). Podstawą leczenia jest w rezygnacja z ich jedzenia oraz przyjmowanie leków, jeśli zalecił to lekarz. 

Czytaj także:
Jakie owoce można jeść przy refluksie? Lista owoców dozwolonych
Refluks dieta - zasady, jadłospis, tabela produktów zakazanych i polecanych
Czy truskawki tuczą? Truskawki na diecie odchudzającej

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA