Czy można uzależnić się od syropu na kaszel?

Niektóre syropy na kaszel mogą uzależniać – ostrzega Europejska Agencja Leków. Szczególnie groźne mają być leki zawierające kodeinę. Dowiedz się, jak działa kodeina, czy rzeczywiście jest groźna oraz kto powinien z niej zrezygnować!
/ 15.07.2015 10:41

syrop uzależnienie

fot. Fotolia

Kodeina jest naturalnym składnikiem opium, który ma silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Otrzymywana jest z morfiny i wykazuje podobne działanie – w bardzo dużych dawkach łagodzi ból, wywołuje euforię, senność, apatię, wprowadza w stan niewrażliwości. W lecznictwie stosowany jest fosforan kodeiny, który jest popularnym składnikiem syropów na kaszel.

Kodeiną w kaszel

Kodeina, zawarta w syropie na kaszel, zaczyna działać kilkanaście minut po spożyciu. W terapii przeciwkaszlowej wykazuje działanie terapeutyczne – hamuje bodźce nerwowe powodujące odruch kaszlowy, a po przekształceniu się w organizmie w morfinę działa przeciwbólowo.

Europejska Agencja Leków, która zapewnia koordynację oceny i nadzoru produktów leczniczych na całym terytorium Unii Europejskiej, zaleca ostrożność przy stosowaniu leków z kodeiną. Naukowcy uważają, że może być niebezpieczna i uzależniająca dla milionów ludzi przyjmujących ją regularnie.

Kodeina – rzeczywiście taka groźna?

Dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie, zgadza się z opinią, że nadużywanie kodeiny może uzależniać. Przekonuje jednak, że rozsądne stosowanie nie zaszkodzi pacjentowi:

– Przyjmowanie leków z kodeiną pozwala bezpiecznie leczyć objaw nasilonego suchego kaszlu, niezależnie od jego przyczyny. Możliwe staje się skuteczne pozbycie się dyskomfortu spowodowanego przeziębieniem i grypą. Należy przyjmować takie leki tylko przez krótki czas i w uzasadnionych medycznie przypadkach. Nadużywanie i używanie kodeiny bez potrzeby - tak jak w przypadku wielu innych leków - może doprowadzić do uzależnienia.

Zobacz też: Pigułki nieszczęścia – gdy lekarstwa zaczynają szkodzić…

Groźne przedawkowanie kodeiny

Fora i strony internetowe udostępniają wiele informacji, w jaki sposób i za pomocą jakich substancji można się odurzyć. Nie brakuje więc osób, które nadużywają syropów na kaszel.

Przedawkowanie kodeiny może wywołać nieprzewidziane zachowania, takie jak: pobudzenia ruchowe, zaburzenia równowagi, halucynacje czy drżenia ciała. Jeśli dostrzeżemy takie objawy u bliskiej osoby, nie należy bagatelizować problemu. Ważne jest sprawdzenie, jakie substancje zostały spożyte. Ważna jest również szczera rozmowa, a w razie potrzeby warto skorzystać z porad i pomocy organizacji zajmującej się uzależnieniami.

Kto powinien zrezygnować z kodeiny?

Ze względu na silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, Europejska Agencja Leków zaleca ostrożne stosowanie leków z kodeiną u dzieci. W miarę możliwości rekomenduje podawanie zamienników.

Z takiego medykamentu powinny zrezygnować również osoby chorujące na astmę (kodeina powoduje zmniejszenie częstości oddechu) i uskarżające się na zaparcia (spowalnia jelita). Kodeiny nie powinno się również łączyć z lekami uspakajającymi. W razie wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Zobacz też: Domowe syropy dla dzieci - przepisy

Źródło: artykuł napisany dla Zdrowie.wieszjak przez specjalistów Demeter.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!