Czy torbiele w piersiach mogą zniknąć? Wyjaśniamy!

Czy torbiele w piersiach mogą zniknąć? Wyjaśniamy! fot. Adobe Stock
Lekarz stwierdził, że masz w piersiach torbiele? Spokojnie, nie panikuj! Podpowiadamy, co z nimi zrobić i czy liczyć na to, że znikną same.
Ewa Cwil / 14.05.2018 11:59
Czy torbiele w piersiach mogą zniknąć? Wyjaśniamy! fot. Adobe Stock

Torbiele piersi są jednym z objawów tzw. dysplazji piersi, czyli najczęściej łagodnych zmian, które niezwykle rzadko prowadzą do raka. Pojawiają się zwykle u kobiet po 40 roku życia w wyniku zaburzeń równowagi hormonalnej (estrogenowo-progesteronowej).

Torbiele piersi są skutkiem rozrostu nabłonka przewodów wyprowadzających – narastająca tkanka zamyka światło przewodów, wskutek czego płyn ze zrazików ma utrudniony odpływ. W torbieli zbiera się jałowy (niezakażony drobnoustrojami) płyn. Torbiele piersi mogą być pojedyncze lub mnogie. Zazwyczaj nie dają żadnych objawów. W drugiej połowie cyklu biust może robić się bolesny, a jedną z przyczyn bólu piersi mogą być torbiele. W celu ograniczenia tych dolegliwości zaleca się ograniczenie lub odstawienie kawy, herbaty i papierosów oraz zmniejszenie ilości tłuszczu zwierzęcego w diecie.

Niewielkie torbiele mogą być niewyczuwalne w badaniu palpacyjnym (palcami) piersi, a uwidaczniają się w badaniu USG.

Leczenie torbieli piersi

Duże torbiele leczy się, usuwając z nich płyn. Lekarz podczas biopsji wyciąga zawartość torbieli, którą przekazuje do badania cytologicznego w celu wykluczenia zmian rakowych.
Małe i liczne torbiele często się obserwuje, choć czasami leczy się je podobnie jak te duże, ale w celu precyzyjnego umiejscowienia igły, zabieg zawsze wykonuje się pod kontrolą USG, co nie zawsze ma miejsce podczas usuwania płynu z dużych torbieli.


Jeśli torebka torbieli ma zgrubiałe ścianki, często usuwa się ją operacyjnie – jest to profilaktyka przeciwnowotworowa.

Leczenie operacyjne torbieli wykonuje się zawsze wtedy, gdy odessany płyn jest zabarwiony krwią, badanie cytologiczne płynu wskazuje na podwyższone ryzyko rozwoju nowotworu oraz wtedy, gdy torbiel odnawia się w krótkim czasie po jej odessaniu.

Znikanie torbieli

Czasami, ale rzadko, zdarza się, że torbiel zaniknie samoistnie. Wiele niewielkich torbieli nie znika, a wrażenie ich zniknięcia wynika z faktu, że kobieta nie jest w stanie samodzielnie ich odnaleźć. Obecność lub wchłonięcie się torbieli można potwierdzić wyłącznie podczas badania USG.
 

Polecamy:
4 zmiany, które zagrażają twoim piersiomŁagodne zmiany w piersiachJak często się badać, by wykryć raka piersi i z nim wygrać

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA