Spis treści:
- Truskawki - właściwości zdrowotne
- Czy truskawki są moczopędne?
- Kto powinien unikać jedzenia truskawek?
Truskawki - właściwości zdrowotne
Truskawki to bardzo zdrowe owoce zawierające m.in. witaminę C, B6, K, kwas foliowy, składniki mineralne (np. potas, mangan, wapń, żelazo), przeciwutleniacze (kwercetynę, kwas elagowy, pelargonidynę), a jednocześnie są niskokaloryczne (32 kcal/100 g). Mają bardzo mało tłuszczu i węglowodanów (niską zawartość fruktozy).
Truskawki dzięki swojemu cennemu składowi, wykazują działanie:
- przeciwzapalne,
- przeciwutleniające,
- przeciwnowotworowe,
- przeczyszczające i moczopędne,
- zapobiegają chorobom układu krążenia, cukrzycy, otyłości, chorobom neurodegeneracyjnym.
Czy truskawki są moczopędne?
Truskawki mają działanie moczopędne, co wynika z kilku właściwości tych owoców. Zawierają sporą ilość potasu (153 mg/100g), w ponad 90% składają się z wody, jednocześnie mają niską zawartość sodu. Te cechy sprawiają, że truskawki zwiększają diurezę (oddawanie moczu). Ale to nie jest wada.
Potas, którego dobrym źródłem są truskawki, ma naturalne działanie moczopędne i zmniejsza negatywne skutki działania sodu w organizmie (sód zatrzymuje wodę). Dzięki temu truskawki zapobiegają zatrzymaniu płynów i przeciwdziałają obrzękom. Dlatego powinny jeść osoby z nadciśnieniem, chorobami reumatycznymi, dną moczanową i otyłością.
Jedzenie truskawek sprzyja również usuwaniu z organizmu toksyn i zanieczyszczeń. Działa oczyszczająco. Co jest dodatkowym atutem to fakt, że choć truskawki działają moczopędnie, to przy tym dostarczają organizmowi cennych witamin i składników mineralnych.
Inne owoce działające moczopędnie
Moczopędnie działają przede wszystkim owoce i warzywa z dużą zawartością wody, a także potasu. Do zwiększających diurezę owoców, oprócz truskawek, należą:
- arbuz,
- gruszki,
- żurawina,
- poziomki,
- agrest,
- brzoskwinie,
- winogrona,
- melon,
- jabłka,
- wiśnie,
- czereśnie,
- grejpfruty,
- pomarańcze.
Warzywa, które powodują, że możemy częściej korzystać z toalety, to głównie seler, zielone liściaste warzywa, karczochy, szparagi.
Kto powinien unikać jedzenia truskawek?
Chociaż truskawki są bardzo zdrowe i większość z nas powinna w pełni korzystać z ich dobrodziejstw, włączając je do codziennej diety, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do spożywania truskawek.
Truskawek nie mogą jeść osoby na nie uczulone, będące na diecie ubogo potasowej lub przeciwhistaminowej, a także gdy niewskazane jest jedzenie owoców o małych pestkach (np. przy uchyłkach jelita grubego lub przed kolonoskopią). Ze względu na zawartość salicylanów, na truskawki powinny uważać osoby uczulone na aspirynę. Więcej szczegółów: Przeciwwskazania do jedzenia truskawek
Czytaj także:
Truskawki a cukrzyca i insulinooporność. Czy przy problemach z cukrem poleca się jedzenie truskawek?
Czy można jeść truskawki przy refluksie? To zależy
Obalamy mity: Czy kawa faktycznie odwadnia?
Czy truskawki tuczą? Truskawki na diecie odchudzającej
Nie wiesz jak wybrać najlepsze truskawki? Zwróć uwagę na ten jeden szczegół
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!