Naukowcy próbują znaleźć lek zmniejszający objawy celiakii, który zastąpi nie zawsze skuteczną dietę bezglutenową /fot. Fotolia

Czym dysponuje współczesna medycyna w leczeniu choroby Alzheimera?

Choroba Alzheimera należy do grupy schorzeń nieuleczalnych. Walka rozgrywa się jednak o jak najdłuższe spowolnienie choroby oraz zmniejszanie pojawiających się objawów. Zobacz jakie leki stosuje się w chorobie Alzheimera.
/ 01.04.2011 00:58
Naukowcy próbują znaleźć lek zmniejszający objawy celiakii, który zastąpi nie zawsze skuteczną dietę bezglutenową /fot. Fotolia

Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym większa jest szansa na spowolnienie postępu choroby. Należy pamiętać, że nawet najskuteczniejsze leczenie nie zapobiegnie wystąpieniu objawów choroby, może je jednak znacznie opóźnić.

Choroba Alzheimera jest nieuleczalna, dlatego o sukcesie terapii można mówić nawet wówczas, gdy stan chorego nie pogarsza się lub gdy pogarszanie się zostaje spowolnione. Nie dysponujemy jak dotąd lekami, które mogłyby powstrzymać obumieranie komórek nerwowych, będące podłożem choroby Alzheimera. Celem leczenia jest więc jak najdłuższe utrzymanie chorego w stanie, który pozwoli mu na możliwie samodzielne funkcjonowanie w codziennym życiu.

Więcej acetylocholiny

We wczesnej fazie choroby Alzheimera jednymi z najskuteczniejszych leków są środki zwiększające poziom acetylocholiny w mózgu. Acetylocholina jest tzw. neuroprzekaźnikiem i odpowiada za przenoszenie pobudzenia między komórkami nerwowymi (neuronami). W przypadku obumierania komórek nerwowych jej nadmiar poprawia przenoszenie sygnału między tymi komórkami, które przeżyły. Leki zwiększające poziom acetylocholiny, tzw. inhibitory cholinesterazy, blokują enzym, który rozkłada acetylocholinę.

Zobacz też: Na czym polega choroba Alzheimera?

Ochrona neuronów

Inną skuteczną grupą leków, również w zaawansowanych stadiach choroby, są tzw. inhibitory receptora NMDA. Ich głównym przedstawicielem jest memantyna. Memantyna zapobiega nadmiernemu pobudzeniu komórek nerwowych przez substancję przekaźnikową zwaną kwasem glutaminowym. Okazuje się bowiem, że nadmiar kwasu glutaminowego uszkadza neurony i powoduje ich obumieranie. Korzystny wpływ leków z tej grupy na zdolności poznawcze i codzienne funkcjonowanie chorych potwierdziły badania naukowe.

Inne leki

W przypadku depresji u osoby z chorobą Alzheimera stosowane są leki przeciwdepresyjne. Jeśli pojawią się zaburzenia psychotyczne, zastosowanie znajdują neuroleptyki.

Nie tylko tabletki

Leczenie choroby Alzheimera wymaga wiele doświadczenia. Chociaż najważniejsze jest leczenie farmakologiczne, to istotne są także towarzyszące mu formy leczenia niefarmakologicznego. Zalicza się tutaj trening pamięci i różnorodne metody terapii zajęciowej. Bardzo ważne jest również wprowadzenie rodziny chorego w zasady leczenia, wyjaśnienie istoty choroby oraz nauka pomocy i opieki.

Polecamy: Rozpoznanie choroby Alzheimera - co dalej?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/02.04.2013 17:11
na stronie http://www.naturala.pl/tag/288/leczenie_alzheimera jest więcej o leczeniu
/06.03.2012 20:37
Choroba Alzheimera (POMOC!!). ***** CHLEB TYPU KR-IRL, JEST W CHWILI OBECNEJ NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYM PRODUKTEM ŻYWIENIOWYM DLA CZŁOWIEKA NA PLANECIE ZIEMIA: 80% ENERGII (niskie węglowodany), antyotyłościowy (bardzo syci), antycukrzycowy (poziom cukru do 26% wzrostu). W całych swoich dziejach LUDZKOŚĆ (7 MLD), nie stworzyła dotąd tak wartościowego i biologicznie wzorcowego PRODUKTU ŻYWIENIOWEGO. CHLEB TYPU KR-IRL, MOŻNA PAKOWAĆ PRÓŻNIOWO: Np. po 3 szt. jest on wówczas przydatny do spożycia przez PONAD 1 ROK. Energia biologiczna tj. 80% ENERGII (niskie węglowodany), na tzw. TRASY, wycieczki, dalekie wyjazdy czyli: LOGICZNA, ZDROWOTNA KONIECZNOŚĆ. Również AKCJE POMOCY HUMANITARNEJ !! OKRUSZKI !! DLA DZIECI, DLA SPORTOWCÓW, CHORYCH (SZPITAL), OSÓB STARSZYCH (DODAJEMY DO WSZELKICH POSIŁKÓW): Każdy CHLEB-IRL tj. upieczone MINI CHLEBKI, mielimy (mikser) uzyskując tzw. OKRUSZKI czyli produkt biologicznie wzorcowy w praktycznej do spożycia formie. Rozdrobniony chleb jest naturalnym źródłem ENERGII dla człowieka i powinien stanowić podstawowy składnik każdego posiłku/24h. Nasz organizm pozyskuje o 30% więcej energii, niż po spożyciu ugotowanego ryżu, co stanowi zwiększenie energetycznych możliwości życiowych dla wszystkich komórek organizmu, a w szczególności komórek nerwowych naszego mózgu. Układ immunologiczny otrzymuje dodatkową energię do walki z bakteriami, wirusami, także z komórkami nowotworowymi wzmacniając szanse obronne organizmu (dużo większa energia dla białych krwinek układu odpornościowego !!). PRZEPIS ten, jest zamieszczony na stronie internetowej; ***** Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL ADRES_______: ***/index6.php