Czym jest kandydoza jamy ustnej?

Leczenie u dentysty/fot. Fotolia
W ostatnich latach coraz częściej obserwuje się w populacji ludzkiej zakażenia grzybicze. Jednym z nich jest kandydoza (drożdżyca) jamy ustnej, która jest wynikiem zakażenia grzybem Candida albicans. Kandydoza najczęściej objawia się w postaci pleśniawek jamy ustnej, rzadziej jako zmiany zapalne języka.
/ 13.12.2011 11:49
Leczenie u dentysty/fot. Fotolia

Jakie czynniki wpływają na rozwój kandydozy?

Do powstania kandydozy predysponują:

  • niedobory żywnościowe, szczególnie brak kwasu foliowego, żelaza oraz witamin z grupy B;
  • wrodzone i nabyte zaburzenia odporności spowodowane np. zakażeniem wirusem HIV, leczenie immunosupresyjne;
  • choroby ogólne i wyniszczające, takie jak: cukrzyca, niedoczynność tarczycy, mocznica, białaczka, ziarnica złośliwa, niedokrwistość, gruźlica, choroby nerek, kwasica, choroby nowotworowe;
  • czynniki miejscowe (niedostateczna higiena jamy ustnej, zmniejszone wydzielanie śliny, kieszonki dziąsłowe, mikrourazy, próchnica oraz długotrwające stany zapalne błony śluzowej).

Jak wygląda kandydoza jamy ustnej?

Kandydoza może występować w formie ostrej oraz przewlekłej i przyjmuje różne formy kliniczne.

Ostra kandydoza niemowląt, zwana także pleśniawkami, pojawia się w ciągu pierwszych kilku dni życia jako liczne, białomleczne, drobne wykwity występujących na zapalnie zmienionym podłożu. Zmiany przypominają ścięte mleko.

Kolejną formą kliniczną kandydozy ostrej jest postać rzekomobłoniasta. W tym przypadku wykwity przybierają formę miękkich, białych, kożuchowatych wykwitów przypominających zsiadłe mleko. Zmiany te umiejscawiają się w dowolnej części jamy ustnej i są ściśle połączone z podłożem, a próby ich oderwania powodują krwawienie.

Postać zanikowa kandydozy daje znaczne objawy subiektywne w postaci pieczenia oraz zwiększonej wrażliwości na pokarmy ostre i kwaśne. Zmiany występują w postaci żywoczerwonego ścieńczenia nabłonka błony śluzowej często wspólnie z wygładzeniem języka i zanikiem brodawek. W tej postaci często dochodzi do wysuszenia błony śluzowej, a w konsekwencji pojawienia się pęknięć i nadżerek. Ta rumieniowa postać kandydozy szczególnie często towarzyszy infekcji HIV oraz u ludzi noszących protezy zębowe.

Zobacz też: Leukoplakia - czym jest i jak ją leczyć?

Jak wygląda leczenie?

Podstawą leczenia jest kontrolowanie warunków wpływających na wystąpienie zakażenia. Szczególnie istotna jest higiena jamy ustnej i higiena protez zębowych. W przypadku suchości w jamie ustnej dostępne są preparaty zastępujące ślinę. Jeżeli przyczyną są stosowane leki, pomocna może okazać się zmiana schematu leczenia.

Gdy nie można uniknąć przyczyny występowania kandydozy, należy zastosować leki przeciwgrzybicze, chociaż stosunkowo często zdarzają się nawroty po zakończonej terapii.

Zobacz też: Pantomogram - zdjęcie rentgenowskie zębów

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA