Padaczka jest chorobą układu nerwowego/ fot. Fotolia

Czynniki ryzyka choroby Alzheimera

Ponad połowie wszystkich przypadków zachorowań na chorobę Alzheimera można by teoretycznie zapobiec poprzez zmianę stylu życia, leczenie i profilaktykę chorób przewlekłych - głoszą wyniki badań przeprowadzonych przez doktor Deborah Barnes.
/ 18.08.2011 16:39
Padaczka jest chorobą układu nerwowego/ fot. Fotolia

Wyniki badań zostały opublikowane w Lancet Neurology. Porównano badania prowadzone na całym świecie, które obejmowały setki tysięcy uczestników. Barnes stwierdziła, że najważniejszymi modyfikowalnymi czynnikami ryzyka choroby Alzheimera są (w kolejności malejącego znaczenia): wykształcenie podstawowe, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, depresja, nadciśnienie tętnicze w wieku średnim, cukrzyca i otyłość w wieku średnim.

W Stanach Zjednoczonych, według  Barnes, najważniejszymi modyfikowalnymi czynnikami są brak aktywności fizycznej, depresja, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze i otyłość, wykształcenie podstawowe i cukrzyca. Wszystkie te czynniki ryzyka powiązane są z 51% przypadków choroby Alzheimera na całym świecie (17,2 mln osób). "Co jest niesamowite, wyniki sugerują, że bardzo proste zmiany stylu życia, takie jak zwiększenie aktywności fizycznej i rzuceniu palenia, mogą mieć ogromny udział w zapobieganiu chorobie Alzheimera i innym typom demencji", mówi Barnes.

Doktor Kristine Yaffe przytacza dane, dowodzące, że liczba osób z chorobą Alzheimera ma wzrosnąć trzykrotnie w ciągu najbliższych 40 lat. "To może być istotne odkrycie, jeśli dzięki niemu uda nam się zapobiec choćby części zachorowań", powiedziała Yaffe, profesor psychiatrii, neurologii i epidemiologii z Uniwersytetu Kalifornia w San Francisco.

Zobacz też: Czym dysponuje współczesna medycyna w leczeniu choroby Alzheimera?

ScienceDaily / kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!