Wyniki badań zostały opublikowane w Lancet Neurology. Porównano badania prowadzone na całym świecie, które obejmowały setki tysięcy uczestników. Barnes stwierdziła, że najważniejszymi modyfikowalnymi czynnikami ryzyka choroby Alzheimera są (w kolejności malejącego znaczenia): wykształcenie podstawowe, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, depresja, nadciśnienie tętnicze w wieku średnim, cukrzyca i otyłość w wieku średnim.
W Stanach Zjednoczonych, według Barnes, najważniejszymi modyfikowalnymi czynnikami są brak aktywności fizycznej, depresja, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze i otyłość, wykształcenie podstawowe i cukrzyca. Wszystkie te czynniki ryzyka powiązane są z 51% przypadków choroby Alzheimera na całym świecie (17,2 mln osób). "Co jest niesamowite, wyniki sugerują, że bardzo proste zmiany stylu życia, takie jak zwiększenie aktywności fizycznej i rzuceniu palenia, mogą mieć ogromny udział w zapobieganiu chorobie Alzheimera i innym typom demencji", mówi Barnes.
Doktor Kristine Yaffe przytacza dane, dowodzące, że liczba osób z chorobą Alzheimera ma wzrosnąć trzykrotnie w ciągu najbliższych 40 lat. "To może być istotne odkrycie, jeśli dzięki niemu uda nam się zapobiec choćby części zachorowań", powiedziała Yaffe, profesor psychiatrii, neurologii i epidemiologii z Uniwersytetu Kalifornia w San Francisco.
Zobacz też: Czym dysponuje współczesna medycyna w leczeniu choroby Alzheimera?
ScienceDaily / kp
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!