Czyraki – jak je usunąć?

cera, skóra, kobieta fot. Adobe Stock
Czyraki to guzki na ciele wypełnione ropą, zazwyczaj bardzo bolesne i dolegliwe. Jak je wyleczyć? Czy konieczna jest operacja?
/ 20.08.2019 13:02
cera, skóra, kobieta fot. Adobe Stock

Jak wyglądają czyraki?

Czyraki to choroba skóry, która objawia się występowaniem, zwłaszcza w miejscach silnie pocących się, charakterystycznych guzków, głównie na plecach, karku, pośladkach, podudziach, klatce piersiowej, szyi, w okolicach intymnych. Powodem ich powstawania może być nieodpowiednia dieta lub okres dojrzewania.

Ich pojawianie się poprzedza swędzenie i opuchlizna. Czyraki mają postać wypełnionego ropą guzka – czerwonej krosty, pojawiającej się w mieszku włosowym. Zazwyczaj są bardzo bolesne i dolegliwe. Okres dojrzewania czyraków wynosi ok. dwóch tygodni. Mogą rozprzestrzeniać się po całym ciele i czasem są tak liczne, że występują w postaci gromadnej. Najbardziej podatne na tę dolegliwość są osoby otyłe, o słabej odporności organizmu, chore na cukrzycę, AIDS czy choroby nowotworowe lub też przebywające w złych warunkach higienicznych.

Jak leczy się czyraki?

Leczenie czyraków polega przede wszystkim na usuwaniu chirurgicznym bądź też na stosowaniu kompresów, np. z maści ichtiolowej, mającej działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, przy równoległym zastosowaniu spirytusu salicylowego czy acnosanu do przemywania guzków i miejsc po wydrenowaniu ich. Oprócz maści ichtiolowej skuteczna jest też maść Betadine.

Przy niewielkich zmianach wystarczyć powinna wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, ale gdy wrzody zaczynają zlewać się w gromady, należy zgłosić się do dermatologa.

Podstawowym sposobem rozpoczęcia leczenia jest odprowadzanie ropnej wydzieliny z guzka, co zwykle zachodzi samoistnie w przeciągu dwóch tygodni, ale nie należy robić drenażu samodzielnie, ponieważ można doprowadzić do zakażenia.

Aby ułatwić ten proces, należy umieścić na wrzodzie kawałek miękkiego, ciepłego materiału, co przy okazji przyspieszy gojenie. Taki zabieg „rozmiękczania” czyraka ciepłym okładem należy stosować kilka razy dziennie. Te większe i bolesne wrzody należy usuwać z pomocą fachowej opieki medycznej.

Kiedy mamy do czynienia z czyrakiem gromadnym lub kiedy pojawia się wysoka temperatura ciała, ewentualnie inne niepokojące, dodatkowe objawy, należy zgłosić się do lekarza, który zwykle przepisze antybiotyk.

Zobacz też: Co nas uczula w kosmetykach?

Jak uniknąć czyraków?

Ważna jest profilaktyka przeciw powstawaniu czyraków i tu najważniejsze są podstawowe zasady przestrzegania higieny osobistej jak częste mycie rąk i unikanie kontaktu z miejscami czy rzeczami zakażonymi. Zakażoną odzież najlepiej prać we wrzącej wodzie.

W przypadku pojedynczych, niegroźnych czyraków powinny wystarczyć proste, domowe okłady. Dość powszechny jest okład z surowej cebuli lub ze zgniecionych liści kapusty. Cebulę kroimy na plastry (ale nie za cienkie), po czym podgrzewamy je i umieszczamy na wrzodzie. Te same miejsce można przemywać też sokiem z cebuli kilka razy dziennie.

Można wykorzystać też samodzielnie przygotowaną papkę z kurkumy z wodą i stosować ją jako ciepły okład na wrzód 3-4 razy dziennie.

Zobacz też: Poznaj największe mity na temat trądziku!

Źródło: wydawnictwo PRINTEX.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA