Efekt "prosecco smile" - jak prosecco wpływa na zdrowie zębów

Prosecco fot. Fotolia
Okazuje się, że wino musujące i piękny uśmiech nie zawsze idą w parze...
Marta Wilczkowska / 09.09.2017 16:19
Prosecco fot. Fotolia

Nadmierna konsumpcja alkoholu, zwłaszcza u kobiet, może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne. Nawet małe dawki, spożywane codziennie, niszczą nasze zdrowie o wiele bardziej, niż przy tych takiej samej ilości spożywanego alkoholu działoby się to u mężczyzn. Nadużywanie alkoholu między innymi niszczy wątrobę, może sprzyjać zaburzeniom hormonalnym i rozwojowi osteoporozy. Okazuje się, że alkohol, a konkretnie prosecco, może mieć też negatywny wpływ na... zęby.

"Prosecco smile", czyli bardzo niewesoły problem

Prosecco to wino musujące, popularne szczególnie wśród kobiet. Okazuje się jednak, że zbyt częste sięganie po ten trunek może mieć fatalny wpływ na stan zębów. "Prosecco smile" to termin ukuty przez brytyjskich dentystów, przerażonych skalą nowego problemu. Na wyspach, gdzie prosecco jest jeszcze bardziej popularne niż w Polsce, stomatolodzy zaczęli obserwować niepokojący związek częstego picia wina musującego z pogarszającym się stanem szkliwa i dziąseł. 

Alkohol bardziej szkodliwy dla kobiet? 8 przykładów, jak niszczy nasze zdrowie!

Winne jest oczywiście nie samo prosecco jako takie, ale (w dużym skrócie) zawarty w nim cukier i kwas węglowy, powstający na skutek reakcji dwutlenku węgla (bąbelki) z wodą. I jedno i drugie ma fatalny wpływ na szkliwo i dziąsła. Zbyt częste picie musujących napojów alkoholowych (np. również niektórych cydrów) może doprowadzić do powstawania przebarwień, nadwrażliwości zębów, próchnicy czy odsłaniania szyjek zębowych.

W przypadku zaobserwowania takich objawów, warto jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem i oczywiście ograniczyć spożycie wina musującego. Na szczęście, zdaniem lekarzy, nie trzeba rezygnować z prosecco całkowicie, a jedynie zachować umiar. Dotyczy to zresztą nie tylko prosecco ale alkoholu w ogóle!

Lubisz piwo? Zobacz, jakie mogą być konsekwencje codziennego picia piwa!

Źródło: kobieta.wp.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA