Ekspert WHO: aktualna fala małpiej ospy rozprzestrzenia się głównie drogą płciową

małpia ospa seks fot. Adobe Stock, VILevi
Wzrasta liczba przypadków małpiej ospy w krajach poza Afryką. Ekspert pracujący dla Światowej Organizacji Zdrowia zasugerował w mediach, że początkiem aktualnej fali zakażeń małpiej ospy mogły być dwie imprezy, które odbyły w Europie, oraz kontakty seksualne. Eksperci jednak podkreślają, że każdy może się zarazić.
/ 25.05.2022 12:30
małpia ospa seks fot. Adobe Stock, VILevi

Potwierdzono już ponad 200 zakażeń małpią ospą w 19 krajach poza Afryką, a ponad 80 jest badanych. W samej Wielkiej Brytanii rozpoznano więcej niż 70 przypadków infekcji. Główny ekspert Światowej Organizacji Zdrowia, dr David Heymann, w rozmowie z agencją Associated Press powiedział, że aktualna fala zakażeń małpią ospą poza krajami afrykańskimi wynika głównie z transmisji drogą seksualną. 

Kiedy dochodzi do zakażeń małpią ospą?

Doradca zajmujący się epidemiologią stwierdził, że z prawdopodobnym źródłem aktualnych zachorowań były dwie imprezy, które odbyły się niedawno w Hiszpanii i Belgii. Teoria mówiąca, że to właśnie w tych miejscach zaczęła się fala zakażeń, jest najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem, według Heymanna. 

Wiemy, że małpia ospa może się rozprzestrzeniać, gdy występuje bliski kontakt ze zmianami chorobowymi kogoś, kto jest zarażony, i wygląda na to, że kontakt seksualny wzmocnił teraz tę transmisję
– powiedział dr David Heymann agencji AP.

Specjaliści podkreślają, że każdy może zostać zarażony małpią ospą, chociaż pojawiały się doniesienia o tym, że większość zidentyfikowanych przypadków dotyczyła mężczyzn homoseksualnych. Nie jest konieczne uprawianie seksu, by przenieść wirusa. Do zakażenia dochodzi też poprzez kontakt z rzeczami chorego, wydzielinami, płynem ze zmian skórnych, a także drogą kropelkową. 

Małpia ospa coraz bliżej Polski

Nadal nie potwierdzono żadnego przypadku małpiej ospy w Polsce, jednak chorobę wykryto już w Niemczech i Czechach, zatem bardzo blisko naszego kraju. Według ekspertów, jest to tylko kwestią czasu, kiedy małpia ospa pojawi się w Polsce. Służby sanitarne już przekazały medykom informacje na temat małpiej ospy oraz formularze potrzebne do zgłoszenia przypadków w razie rozpoznania choroby. 

Czym jest małpia ospa?

Małpia ospa to wirusowa choroba odzwierzęca, która u ludzi wywołuje charakterystyczną wysypkę. Infekcje występują głównie na obszarach Afryki Zachodniej i Środkowej. Sporadycznie pojawiają się ogniska zachorowań w innych regionach świata. Małpia ospa jest chorobą samoograniczającą się, nie ma na nią lekarstwa, rzadko powoduje powikłania. 

Czytaj także:
Szef WHO o małpiej ospie: jedno z ogromnych wyzwań dla współczesnego świata
Wysypka – zdjęcia, rodzaje i przyczyny (wysypka alergiczna, grudkowa, plamista)
Domowe sposoby na wysypkę. Jak leczyć uczulenie skórne i inne zmiany?
Domowe sposoby na ospę wietrzną. Te metody zmniejszą świąd i przyspieszą gojenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA