Epidemia żółtaczki – wzrost zachorowalności na Śląsku

żółtaczka fot. Fotolia
Na Śląsku w tym roku na żółtaczkę zachorowało 66 razy więcej osób niż rok temu!
Marta Słupska / 19.10.2017 10:29
żółtaczka fot. Fotolia

Według służb sanitarnych na Śląsku możemy już mówić o początkach zagrożenia epidemiologicznego żółtaczką. W tym roku zachorowało na nią aż 198 osób, podczas gdy rok wcześniej… zaledwie trzy. Czym jest choroba brudnych rąk, bo tak potocznie się ją nazywa, i jak się przed nią zabezpieczyć?

Mamy epidemię?

Informację o zagrożeniu podała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach na swojej stronie internetowej. Można na niej zobaczyć, ile osób w poszczególnych latach w województwie śląskim chorowało na żółtaczkę, ponieważ ze względu na „dynamiczny wzrost liczby przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A” Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zdecydował się przedstawić wyniki w tabeli. Musimy przyznać, są bardzo niepokojące – zobaczcie poniżej.

źródło: wsse.katowice.pl

Jak się nie zarazić?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli WZW typu A (żółtaczka pokarmowa) jest wywoływana przez wirus A zapalenia wątroby. Mówi się na nią choroba brudnych rąk, ponieważ wirus często przenosi się przez kontakt z zakażonym człowiekiem, który nie umyje rąk po wyjściu z toalety. Zarazić można się także w wyniku spożycia zakażonego pożywienia lub wody (dlatego należy dokładnie myć owoce i warzywa), a także przez kontakty seksualne (nie tylko analne). Co ważne, do zakażenia może dojść także, gdy wykonujemy sobie tatuaż, poddajemy się akupunkturze lub kąpiemy się w zakażonej wodzie.

U małych dzieci poniżej 6. roku życia WZW typu A często nie daje objawów – u starszych w 80% pojawiają się one i najczęściej są to: ból brzucha, gardła, stawów, nudności, wymioty, osłabienie, gorączka, biegunka, brak apetytu, żółtaczka, świąd skóry, odbarwiony kał i ciemnomocz.

źródło: wsse.katowice.pl

Szczepienie na WZW typu A

Na szczęście na wirusowe zapalenie wątroby typu A można się zaszczepić. Według Programu Szczepień Ochronnych szczepionkę taką zaleca się:

  • dzieciom i młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A,
  • osobom, które są zatrudnione przy produkcji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń do tego służących,
  • osobom, które wyjeżdżają do krajów  o wysokiej i  pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A,
  • osobom, które pracują w szkołach, przedszkolach i żłobkach, a także pracownikom służby zdrowia.

Dowiedz się więcej o żółtaczce!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA