W ostatnim sezonie grypowym w Polsce odnotowano ponad 4 mln zachorowań i podejrzeń grypy, 16 tys. hospitalizacji (33% więcej niż w roku ubiegłym) i aż 14 razy więcej zgonów w porównaniu do roku 2015. Podczas kichnięcia wirus tej choroby pędzi z prędkością 167 km/h, pokonując 50 m w czasie 1 sekundy. Te dane pokazują, że z grypą musimy wciąż walczyć.
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy przygotował grę o nazwie FluMania, która uczy społeczeństwo, przez aplikację mobilną, jak nie polec w nierównej walce z wirusem grypy. Gra ma szerzyć wiedzę z zakresu profilaktyki tej choroby. Jest darmowa i można ją pobrać na telefon.
Czy grypę można wyleczyć antybiotykami?
Jak działa FluMania?
FluMania to połączenie gry logicznej z testem edukacyjnym o grypie. Jej głównym celem jest opanowanie epidemii grypy rozprzestrzeniającej się w mieście poprzez szczepienia pacjentów z grup ryzyka powikłań pogrypowych. Na gracza czeka szereg zadań logicznych oraz pytań merytorycznych, podczas których może zdobyć bonusy w postaci dodatkowej broni w walce z grypą.
Dlaczego Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy zdecydował się akurat na taką formę propagowania wiedzy o grypie? Gra ma uczyć, bawiąc – wszystko dzięki temu, że aplikacja podpowiada poprawne odpowiedzi. Ma przyczyniać się do do rozwoju spostrzegawczości, ćwiczenia pamięci oraz refleksu. Podczas gry uczymy się m.in. o tym, czym jest grypa, jak zapobiegać chorobie oraz w jakich warunkach przenoszony jest wirus.
Podczas tej wirtualnej zabawy społeczeństwo zdobywa świadomość, że dzięki szczepieniom wygra z realnym wirusem grypy, unikając przy tym przykrych objawów grypy, hospitalizacji oraz kosztów związanych z leczeniem.
Największą motywacją do nauki są osobiste doświadczenia. Jeżeli choć raz stoczyliśmy nierówną walkę z wirusem grypy i zdajemy sobie sprawę, jak choroba potrafi sparaliżować nasze codzienne życie, staramy się uniknąć kolejnej konfrontacji z wirusem. Większa część społeczeństwa posiada podstawową wiedzę z zakresu profilaktyki, ale nie sztuką jest żeby wiedzieć. Prawdziwą sztuką jest wykorzystanie wiedzy w praktyce i zapobieganie grypie poprzez szczepienie
– powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Nowa szczepionka przeciw grypie jest już dostępna!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!