Osoby przyjmujące leki przeciwbólowe z powodu przewlekłego bólu bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że „przedawkowali”. Pierwsze objawy np. uszkodzenia wątroby mogą być bowiem bardzo nieuchwytne i to zarówno dla chorego, jak i lekarza.
Naukowcy z Edynburga opisują w najnowszym wydaniu czasopisma British Journal of Clinical Pharmacology aż 161 przypadków przedawkowania narastającego w czasie. Co więcej pacjenci tacy mają zdecydowanie więcej powikłań niż chorzy, którzy np. w trakcie próby samobójczej połkną kilka opakować paracetamolu naraz.
„Jeśli paracetamol nie pomaga osobom cierpiącym z powodu przewlekłego bólu, zamiast zwiększać dawkę w nadziei na uzyskanie efektu, lepiej porozmawiać z farmaceutą i wybrać inny środek przeciwbólowy lub udać się do specjalisty zajmującego się leczeniem bólu.” - tłumaczy prof. Roger Knaggs z Królewskiego Towarzystwa Farmaceutycznego - „Przesłanie jest jasne: jeśli przyjmujesz więcej paracetamolu niż jest to zalecane, nie poprawi to efektu przeciwbólowego, a jedynie może poważnie zaszkodzić zdrowiu.”
Jak podkreślają eksperci, szczególnie teraz, w sezonie jesienno – zimowym, warto zwrócić uwagę na problem przedawkowania paracetamolu. Wiele preparatów na przeziębienie, czy grypę wydawanych bez recepty zawiera bowiem ten lek, co w połączeniu z leczeniem przeciwbólowym może prowadzić do nieumyślnego przedawkowania.
Zobacz też: Jak bezpiecznie dawkować paracetamol u dzieci?
Źródło: BBC News/ kp
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!