Gruźlica jest podstępną chorobą wykrywaną niekiedy za późno i dzieli się na kilka rodzajów. Gdy pojawia się krwioplucie i duszność, istnieje duże ryzyko zgonu.
Spis treści:
- Co to jest gruźlica i czemu wciąż jest niebezpieczna
- Jak można zarazić się gruźlicą
- Objawy gruźlicy
- Rodzaje gruźlicy
- Leczenie gruźlicy
- Profilaktyka gruźlicy
- Szczepionka przeciwko gruźlicy (BCG)
Co to jest gruźlica i czemu wciąż jest niebezpieczna
Gruźlica to bakteryjna choroba zakaźna (do zakażenia dochodzi prątkami gruźlicy zwanymi też – od nazwiska naukowca, który go odkrył – prątkami Kocha).
Choć większość osób słyszało o gruźlicy w filmach, czy czytało w książkach historycznych i nie wiąże tej choroby ze współczesnością, to gruźlica wciąż jest diagnozowana. Wbrew pozorom nadal występuje i jest groźna – najwięcej osób chorych na gruźlicę jest w Azji i Afryce. W Polsce większość przypadków jej postaci to gruźlica płuc. Często bywa wykrywana przypadkowo.
Najbardziej podatne na atak gruźlicy są dzieci i młodzież pomiędzy 10. a 15. rokiem życia, osoby w podeszłym wieku, niedożywione (także z powodu częstego stosowania diet odchudzających), diabetycy, osoby cierpiące na wrzody żołądka i dwunastnicy, palacze, a także osoby nadużywające alkoholu oraz narkomani.
Gruźlica jest wyleczalna, ale jeśli została wykryta dostatecznie wcześnie. W Polsce wg statystyk choruje na nią ok. 1000 osób, to 7 razy więcej niż np. w Norwegii.
Jak można zarazić się gruźlicą
Gruźlicę nazywano niegdyś chorobą biedaków, bo ma związek z jakością życia. Sprzyjają jej złe warunki mieszkaniowe, niedożywienie, bieda, złe warunki sanitarne. Pojawia się też wśród osób młodych, zestresowanych, zapracowanych, stosujących używki i źle odżywiających się. Gruźlica jest też częsta wśród zakażonych wirusem HIV.
Objawy gruźlicy
Na gruźlicę mogą wskazywać następujące objawy:
- długo utrzymujący się kaszel (suchy, a potem wilgotny z odkrztuszaniem ropnej lub śluzowej wydzieliny),
- ból w klatce piersiowej,
- duszności,
- krwioplucie,
- gorączka,
- utrata masy ciała,
- nocne poty,
- osłabienie.
Rodzaje gruźlicy
W zależności od miejsca rozwoju choroby możemy wyróżnić:
- gruźlicę płuc,
- gruźlicę węzłów chłonnych,
- gruźlicę kości i stawów,
- gruźlicę układu moczowo-płciowego,
- gruźlicę skóry,
- gruźlicę układu pokarmowego.
Leczenie gruźlicy
Gruźlicę leczy się chemioterapeutykami. Na początku przez 4-6 tygodni choremu zaleca się leczenie szpitalne, aby nie zakażał innych osób i aby można było obserwować, czy nie pojawiają się u niego efekty uboczne leczenia. Następnie wskazane jest dalsze leczenie w przychodni rejonowej i wzmacnianie układu odpornościowego.
Profilaktyka gruźlicy
Aby nie doprowadzać do rozprzestrzeniania się choroby, zaleca się:
- szczepienia przeciwko gruźlicy, które ograniczają ciężkość przebiegu choroby,
- wczesne wykrywanie gruźlicy i leczenie chorych,
- zasłanianie ust podczas kaszlu i kichania,
- ograniczenie szerzenia się zakażenia wirusa HIV.
Szczepienie przeciwko gruźlicy (BCG)
Szczepionka BCG (Bacillus Calmette-Guérin) zawiera żywe, osłabione prątki bydlęce. Jest najczęściej podawaną szczepionką na świecie. Od chwili jej wprowadzenia w 1921 roku została podana ponad 3 miliardom ludzi. W Polsce szczepienie przeciw gruźlicy jest obowiązkowe, szczepionkę BCG podaje się przed wypisaniem dziecka z oddziału neonatologicznego.
Groźne choroby: Krztusiec może doprowadzić do śmierciJak rozpoznasz dyfterytTężec - dlaczego nie wolno go bagatelizować
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!