Grzybica pochwy w ciąży – jak wpływa na dziecko? (Leki, poród)

Grzybica pochwy w ciąży fot. Adobe Stock
Upławy, pieczenie i swędzenie pochwy to znak, że mamy do czynienia z grzybicą. Zapytałyśmy lekarza, czy to prawda, że stan ten zagraża płodowi w łonie matki.
Marta Słupska / 13.08.2019 11:58
Grzybica pochwy w ciąży fot. Adobe Stock

Grzybica pochwy to problem dotykający wiele kobiet – zazwyczaj łatwo się ją leczy i nie jest groźna. Powinny na nią uważać jednak panie w ciąży, ponieważ stan ten może spowodować komplikacje i negatywnie wpłynąć na płód.

Spis treści:

Czym jest grzybica pochwy?

Jest to stan związany z namnażaniem się w pochwie drożdżaków lub innych grzybów. Szacuje się, że nawet 75% kobiet doświadczyła grzybicy pochwy chociaż raz w życiu.

Grzybica pochwy nie jest, jak mówi się potocznie, zakażeniem. Grzybica pochwy jest jej zarażeniem. Stan ten polega na wniknięciu i namnożeniu się grzybów w zarażonym organie
– zaznacza lek. med. Andrzej Kałamacki – ginekolog-położnik, ekspert w dziedzinie badań prenatalnych z Intima Clinic.

Jak rozpoznać grzybicę pochwy?

Daje ona charakterystyczne objawy takie jak:

  • upławy (gęste, serowate, grudkowe, o kolorze od białego do żółtego),
  • pieczenie pochwy,
  • swędzenie pochwy.

Zdarza się też, że symptomy dotyczą układu moczowego, na przykład kobieta często oddaje mocz, odczuwa pieczenie podczas oddawania moczu, ma uczucie niecałkiem opróżnionego pęcherza.

Objawy grzybicy pochwy mogą się raz pojawiać, a raz nie, dlatego wszystkie nietypowe dolegliwości najlepiej jest zgłosić ginekologowi.

Grzybica pochwy w ciąży – dlaczego jest groźna?

Dolegliwość ta rozwija się u mniej więcej połowy ciężarnych. Zawsze powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

W pierwszym trymestrze ciąży dotyka ona ok. 20% kobiet, w drugim – do 55% przypadków, z czego u 90% kobiet są to nawracające infekcje, wykryte już wcześniej. Jeśli chodzi o etiologię, to ¾ przypadków choroby wywołują grzyby z gatunku candida albicans
– wyjaśnia lek. med. Andrzej Kałamacki.

Grzybicę pochwy w ciąży trzeba leczyć, ponieważ może wpływać na płód i spowodować powikłania. Jednak nie podczas trwania samej ciąży.

Najważniejszą informacją dla pacjentek jest to, że grzybica pochwy nie wiąże się z ryzykiem przedwczesnego porodu. Są to więc nieprzyjemne i uciążliwe objawy, które obciążają wyłącznie kobietę, w żaden sposób nie zagrażając samemu płodowi
– dodaje lek. med. Andrzej Kałamacki.

Co jest więc groźne? Niewyleczenie grzybicy w ciąży przed porodem, ponieważ może sprawić, że noworodek będzie miał styczność z drobnoustrojami podczas przechodzenia przez kanał rodny i może się nimi zarazić.

Jeśli mamy do czynienia z grzybicą w okresie okołoporodowym, kiedy dziecko przechodzi przez kanał rodny i ma styczność z wydzieliną pochwy i szyjki macicy, wówczas u noworodków możliwe jest zarażenie i pojawienie się zapalenia skórno-śluzowego. Obejmuje ono najczęściej skórę głowy, dłoni i stóp. Może dojść również do grzybiczego zainfekowania przewodu pokarmowego, jak również aspiracji do układu oddechowego z zapaleniem płuc
– dodaje lek. med. Andrzej Kałamacki.

Jak leczyć grzybicę pochwy w ciąży?

Leczenie ma na celu zniwelowanie objawów grzybicy. Leki należy stosować odpowiednio długo zgodnie z zaleceniami lekarza, by zminimalizować ryzyko nawrotu.

Leczenie wdrażane jest na podstawie obrazu klinicznego. W przypadku braku poprawy stanu klinicznego po leczeniu empirycznym pobiera się wymaz mykologiczny z tylnego sklepienia pochwy celem otrzymania mikogramu, co umożliwia zastosowanie celowanej terapii. Leczenie trwa co najmniej 7 dni, pacjentka przyjmuje preparaty dostępne na receptę (Nystatyna, Natanycyna, Clotrinazol)
– mówi lek. med. Andrzej Kałamacki.

Zdarza się też, że leczeniu musi poddać się także partner seksualny kobiety, by nie narażać jej na ponowne zarażenie.

Jak zapobiegać grzybicy pochwy w ciąży?

Aby zapobiec powstawaniu grzybicy pochwy w trakcie ciąży, należy przede wszystkim dbać o higienę, nosić przewiewną bieliznę, unikać bardzo obcisłej odzieży, w tym jeansów, a także rozsądnie stosować antybiotykoterapię.

Zaleca się dbanie o higienę intymną i rozważne korzystanie z toalet publicznych. Warto też stosować probiotyki w formie doustnej lub dopochwowej, które będą wzmacniały odpowiedź komórkową
– dodaje lek. med. Andrzej Kałamacki.

Zobacz też:
Najważniejsze badanie w ciąży: USG połówkowe
Jak zmienia się wielkość płodu tydzień po tygodniu?

 

Ekspert w dziedzinie badań prenatalnych.
Andrzej Kałamacki
Lek. med.
Andrzej Kałamacki
ginekolog-położnik
Ekspert w dziedzinie badań prenatalnych.

Swoją działalność zawodową skierował również na przywracanie pacjentkom prawidłowych funkcji ich miejsc intymnych po przebytych ciężkich porodach, dlatego zajmuje się zabiegami ginekologii estetycznej i plastycznej w krakowskiej Intima Clinic. Absolwent CMUJ w Krakowie. Młodszy asystent w Oddziale Położnictwa i Ginekologii z Onkologią Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. W swojej codziennej pracy szczególna uwagę zwraca na proces samokształcenia oraz ciągłego pogłębiania wiedzy, czego wyrazem jest udział w licznych konferencjach, kursach i szkoleniach potwierdzonych wieloma certyfikatami.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA