Wyhodowane w warunkach laboratoryjnych cewki moczowe z powodzeniem mogą zastąpić brakujące elementy układu moczowego uszkodzone podczas zabiegów, urazów i wielu chorób./fot. Fotolia

Guz pęcherza moczowego - jakie są skuteczne metody terapii?

Leczenie guza pęcherza moczowego zależy w dużej mierze od tego, jak głęboko nacieka on ścianę pęcherza. Wycięcie pęcherza moczowego jest zabiegiem najskuteczniejszym, ale okaleczajacym. Jakie metody operacyjne są stosowane, aby jak najmniej wpływać na jakość życia?
/ 30.01.2012 22:31
Wyhodowane w warunkach laboratoryjnych cewki moczowe z powodzeniem mogą zastąpić brakujące elementy układu moczowego uszkodzone podczas zabiegów, urazów i wielu chorób./fot. Fotolia

Kto choruje na raka pęcherza moczowego?

Rak pęcherza jest częstą chorobą u osób w wieku podeszłym. Guzy pęcherza częściej występują u mężczyzn po 65. roku życia. Jednym z najważniejszych czynników, które zwiększają ryzyko raka pęcherza, jest palenie tytoniu. Krwiomocz z obecnymi skrzepami może być tu pierwszym i jedynym objawem. Dopiero w bardziej zaawansowanych stadiach pojawiają się częste oddawanie moczu, uczucie bolesnego parcia na pęcherz czy bóle w podbrzuszu. Jeżeli występuje obrzęk kończyny dolnej, może to świadczyć o przerzucie nowotworu.

Jak leczymy raka pęcherza moczowego?

Leczenie nowotworów pęcherza moczowego jest zależne od zaawansowania i głębokości naciekania. Istotny jest również stopień zróżnicowania guza. Guzy powierzchowne pęcherza moczowego leczy się za pomocą przezcewkowej resekcji guza (TURT). Niestety, u wielu pacjentów nowotwory mają tendecję do nawrotu, dlatego niezbędna jest wieloletnia obserwacja. Wykonuje się badania kontrolne, na przykład ultrasonografię czy mikroskopową ocenę komórek obecnych w osadzie moczu.   

Jeżeli guz nacieka głębsze warstwy pęcherza, resekcja przezcewkowa jest zabiegiem niewystarczającym. W tych przypadkach metoda ta nie pozwala na całkowite usunięcie guza i u wielu pacjentów dochodzi do progresji choroby. Z tego powodu po doszczętnym wycięciu guza stosuje się dopęcherzowo leczenie immunologiczne lub chemioterapię. W ramach immunoterapii stosowana jest szczepionka BCG, przeciwko gruźlicy. Jest ona skuteczna u około 60% pacjentów, ale terapia ta jest długoterminowa i może trwać około 3 lat. Ocenia się, że wlewki szczepionki BCG do pęcherza moczowego są najskuteczniejszą formą immunoterapii guzów tego narządu.

Stopień zaawansowania choroby decyduje o wyborze metody leczenia

Im głębiej guz wnika w ścianę pęcherza moczowego, tym więcej naczyń chłonnych napotyka po drodze. Sprzyja to powstawaniu przerzutów. Dlatego leczenie radykalne w postaci usunięcia pęcherza moczowego jest metodą, która najbardziej zwiększa szanse wyleczenia. Zmiany zaawansowane wymagają usunięcia pęcherza moczowego z okolicznymi narządami, jak prostata, i węzłami chłonnymi. Szanse na wyleczenie zwiększają się w przypadku zastosowania chemioterapii przed zabiegiem operacyjnym. Problem, który powstrzymuje chorych i lekarzy przed usunięciem pęcherza moczowego, to kalectwo związane z odprowadzaniem moczu.

Często stosowaną metodą jest operacja Brickera, która oparta jest na wszczepieniu moczowodów do skóry za pośrednictwem krótkiego odcinka jelita cienkiego. Na skórę stosuje się zbiornik zewnętrzny, w którym gromadzi się mocz. Operacja ta daje niewiele powikłań i pozwala na szybki powrót do aktywności. Obecnie wykonuje się również zastępcze pęcherze. Pęcherz moczowy jest wówczas odtwarzany z odcinka jelita, najczęściej z jelita krętego. Ocenia się, że u obu płci taki zastępczy pęcherz zapewnia dobre trzymanie moczu w ciągu dnia, nieco słabiej w nocy. Innym sposobem jest wytworzenie pęcherza odbytniczego, czyli uformowanie zbiornika z części jelita grubego i włączenie do niego moczowodów. Prawidłowy zbiornik pozwala na dobrą czynność nerek i zmniejsza ryzyko ich infekcji. Te nowe metody mają na celu wyeliminowanie zbiorników zewnętrznych, przyczepianych na skórę i poprawę jakości życia pacjenta.

Zobacz: Rak pęcherza moczowego - kiedy udać się do lekarza?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/27.01.2015 11:42
Warto sprawdzic swoje predyspozycje do wystapienia choroby co pozwala na wprowadzenie istotnych zmian mających na celu zminimalizowanie ryzyka rozwoju nowotworu (ewentualnie wykrycia zmian na wczesnym etapie). Prosty sposob mozna znalezc na monogen life. Naprawde warto zadbac o siebie.
/10.11.2014 17:07
u