Hemoroidy w ciąży i po porodzie: co to jest, leczenie, maści, czopki

Hemoroidy w ciąży fot. Adobe Stock
Hemoroidy występują u 20–50% kobiet ciężarnych i zazwyczaj powiększają się po porodzie, zwł. siłami natury. Konieczne jest stosowanie maści lub czopków oraz unikanie siedzącego trybu życia.
/ 24.01.2020 10:42
Hemoroidy w ciąży fot. Adobe Stock

Hemoroidy są to powiększone sploty żylne w okolicy odbytu, tzw. żylaki. Mogą pękać, krwawić, stanowić wstydliwy problem, który nie ustępuje po porodzie, a wręcz się nasila.

Spis treści:

  1. Co to są hemoroidy
  2. Hemoroidy w ciąży - leki i domowe sposoby
  3. Jak walczyć z hemoroidami po porodzie 

Co to są hemoroidy?

Jeśli odczuwasz dyskomfort w okolicy odbytu i wyczuwasz podczas siedzenia w ubikacji, że obszar jest spulchniony, bolesny i swędzący, jakby napęczniały - prawdopodobnie dopadły cię hemoroidy w ciąży. To przykra i wstydliwa dolegliwość, która powstaje wskutek obciążenia organizmu.

W okresie ciąży układ żylny kobiety jest przeciążony, panuje w nim większe ciśnienie, a ściany naczyń krwionośnych stają się cieńsze. Ponadto w okresie tym praca jelit staje się wolniejsza, a wypróżnianiu towarzyszy zwiększone parcie, co dodatkowo obciąża okolicę odbytu. 

Główne przyczyny hemoroidów w ciąży

  • ucisk macicy na żyły jamy brzusznej i miednicy,
  • fizjologiczne zmiany w obrębie jamy brzusznej,
  • ucisk na największą żyłę jamy brzusznej (żyła główna dolna),
  • wzrost ciśnienia żylnego w żyłach okolicy odbytu,
  • przewlekłe zaparcia,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej (zwiększone stężenie progestereonu, hormonu zwiększającego podatność ścian żył na rozciąganie).

Statystycznie dzieci rodzą się też z większą masą ciałą, a im większy płód, tym większe obciążenie. To wszystko wpływa na powstanie bolesnych żylaków odbytu, sprzyja to tworzeniu się guzków krwawniczych, które swędzą, pieką, bolą i krwawią.

Hemoroidy w ciąży – objawy

  • uczucie niecałkowitego wypróżnienia,
  • pieczenie,
  • świąd,
  • śluz w odbycie,
  • świeża krew w stolcu,
  • dyskomfort w okolicy odbytu.

Występowanie hemoroidów jest wstydliwą sprawą, często przemilczaną, także przed lekarzem. Nie należy jednak wzbraniać się przed rozmową o dolegliwościach związanych z żylakami odbytu, jest to bowiem choroba jak każda inna, którą można skutecznie opanować.

Tak więc jeśli podczas ciąży wystąpią niepokojące objawy, należy przy najbliższej okazji poinformować lekarza. Wczesne podjęcie leczenia hemoroidów zapobiegnie ich powiększaniu się.

Hemoroidy w ciąży - leki i domowe sposoby

Podczas ciąży stosowanie każdego leku może wiązać się z ryzykiem dla płodu, dlatego lepiej nie eksperymentować na własną rękę i przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku przeciwbólowego, przeciwzapalnego czy na przeczyszczenie, lepiej zasięgnąć porady lekarza. Dotyczy to także preparatów stosowanych miejscowo na okolicę odbytu w postaci maści na hemoroidy, kremów czy czopków dostępnych bez recepty.

Jeśli masz hemoroidy w ciąży, powinnaś:

  • pić dużo płynów, zwł. wody niegazowanej,
  • dbać, by w diecie pojawił się błonnik,
  • unikać dłuższego przebywania w pozycji siedzącej,
  • unikać silnego parcia podczas oddawania stolca,
  • wykonywać lekkie ćwiczenia, dbać o aktywność fizyczną.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie podnóżka podczas korzystania z toalety – zmniejsza to nacisk na okolicę odbytu. Leczenie hemoroidów nie ogranicza się jedynie do stosowania maści - istnieje również możliwość ich chirurgicznego wycięcia. 

Jak walczyć z hemoroidami po porodzie?

Po porodzie hemoroidy mogą się niestety nasilić na skutek parcia podczas porodu. Jednak odpowiednie leczenie w ciąży z reguły powoduje ich zmniejszenie  lub ustąpienie w okresie kilku tygodni lub miesięcy po porodzie. Prawdopodobne jednak jest, że problem hemoroidów będzie nawracał w kolejnych ciążach.

 

Zalecenia dla kobiet ciężarnych oraz tych, które już urodziły i mają problemy z hemoroidami nie różnią się praktycznie od zaleceń w każdym innym wypadku. Wyjątkiem jest jedynie stosowanie nasiadówek, których w okresie ciąży się nie zaleca.

Poleca się natomiast przede wszystkim dietę bogatą w warzywa, owoce i błonnik oraz picie dużej ilości wody mineralnej, co zapewnia odpowiednią konsystencję stolca, reguluje pracę jelit oraz ułatwia wypróżnianie.

Ponadto zaleca się ograniczenie długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, a zwiększenie aktywności fizycznej - można pozwolić sobie na dłuższe spacery z dzieckiem. Ulgę w dolegliwościach przynoszą także okłady z lodu lub oczaru na okolicę odbytu.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 30.11.2010.

Dowiedz się więcej:



Jak wyleczyć hemoroidy?
Jak radzić sobie z hemoroidami po porodzie? 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA