Hormony a zaburzenia snu, czyli bezsenność u kobiet

Oprócz ruchu, na stan naszego kręgosłupa wpływa także materac, na którym śpimy.
Bezsenność może spotkać każdego, niezależnie od wieku czy płci. Okazuje się jednak, że u kobiet występuje większe ryzyko zaburzeń snu. Powodem może być huśtawka hormonalna w trakcie cyklu miesiączkowego, ale duży wpływ ma też na przykład miejsce zamieszkania. Przeczytaj, co jeszcze może wywoływać bezsenność.
/ 15.03.2012 13:50
Oprócz ruchu, na stan naszego kręgosłupa wpływa także materac, na którym śpimy.

W grupie osób skarżących się na zaburzenia snu w Polsce przeważającą część, aż 62%, stanowią kobiety. Na kłopoty ze snem skarży się 43% Polek, podczas gdy w grupie mężczyzn dolegliwości te występują u 29% (badania TNS OBOP 2005).  21% kobiet w Polsce cierpi na bezsenność codziennie lub prawie codziennie, natomiast 43% kilka razy w miesiącu.

Kto sypia najgorzej?

Na zaburzenia snu u kobiet mają wpływ wiek, wykształcenie, a nawet miejsce zamieszkania. Problemy ze snem pogłębiają się w miarę upływu czasu, częściej pojawiają się na emeryturze i rencie. Lepiej radzą sobie z zasypianiem kobiety z wyższym wykształceniem, co może się wiązać z większą świadomością praktyk pro-zdrowotnych.

Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, to najgorzej sypiają mieszkanki dużych miast w regionie dolnośląskim, a najlepiej kobiety pochodzące z miast średniej wielkości znajdujących się na terenie Małopolski.

Sprawdź: Jak psychika wpływa na bezsenność?

Na przebieg i jakość snu mają również wpływ wahania poziomu hormonów. Huśtawka hormonalna w czasie cyklu miesiączkowego, ciąży, w okresie poporodowym i podczas klimakterium jest dobrze znana większości kobiet. Nie ma jeszcze pewności, jaka jest dokładnie zależność poziomu hormonów i bezsenności, ale wiadomo, że w tych okresach kobiety narażone są w większym stopniu na kłopoty ze snem.

Cykl miesiączkowy a sen

Dla wielu kobiet cykl miesięczny oznacza nie tylko PMS, problemy z gospodarką wodną organizmu i zmianę wagi, lecz także dolegliwości związane z bezsennością. Narastają one podczas menstruacji i spowodowane są poziomem hormonów. Ból i napięcie w dole brzucha nie ułatwia wtedy zaśnięcia.

Zaburzenia snu w okresie poporodowym

W okresie poporodowym większość kłopotów ze snem wynika z tego, że w nocy dziecko często bywa bardzo aktywne i wymaga karmienia. Nie zbadano dotychczas jak w tym okresie na sen kobiety mogą wpływać różne czynniki emocjonalne i psychologiczne, ale nie ulega wątpliwości, że istnieje bezpośredni związek między nastrojem i jakością snu. Im mniej snu, tym większe zaburzenia nastroju i gorsze funkcjonowanie w życiu codziennym.

Polecamy: Zioła na bezsenność (galeria)

Bezsenność w czasie menopauzy

Okres menopauzy także sprzyja dolegliwościom ze snem. Kobiety skarżą się, że mimo przespania całej nocy, rano czują się zmęczone. Narzekają również na problemy z zasypianiem i krótkim okresem snu, często przerywanym w trakcie nocy. Może to być częściowo spowodowane uderzeniami gorąca, które także mają swoją rytmikę okołodobową. Maksymalne natężenie osiągają one u różnych kobiet w różnych porach dnia, a u tych kobiet, u których najsilniej występują w nocy, mogą bardzo zakłócać przebieg snu. Istnieją dowody na to, że u pewnej liczby kobiet wahania nastroju związane z okresem menopauzy są wynikiem występujących zaburzeń snu. Dobra wiadomość jest taka, że wstępne badania wskazują na skuteczność hormonalnej terapii zastępczej, oraz leków wspomagających sen.

Źródło: Informacja prasowa / ab

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA