Ibuprofen czy paracetamol – co wybrać?

Neuralgia nerwu trójdzielnego jest przewlekłą chorobą, z okresami remisji i nawrótów. Atak bólu mogą wywołać różne czynniki, takie jak: podrażnienie, czy zmiana temperatury/fot. Fotolia
Zarówno ibuprofen, jak i paracetamol wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Substancje te są częstym składnikiem tabletek na ból głowy. Która szybciej przynosi ulgę i na co dokładnie działa? Którą lepiej wybrać, gdy boli nas głowa?
/ 10.07.2012 15:41
Neuralgia nerwu trójdzielnego jest przewlekłą chorobą, z okresami remisji i nawrótów. Atak bólu mogą wywołać różne czynniki, takie jak: podrażnienie, czy zmiana temperatury/fot. Fotolia

Stres przed urlopem nikogo nie dziwi. Zanim udamy się na zasłużony wypoczynek, musimy  wybrać miejsce, towarzystwo, wygospodarować budżet, zakończyć sprawy zawodowe. W konsekwencji urlop zaczynamy od potężnej dawki stresu, której pierwszym objawem może być ból głowy.

Jaki lek przeciwbólowy wybrać?

Kluczowym czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo leku jest jego prawidłowe i bezpieczne stosowanie. Dlatego decydując się na nie, wybierajmy tylko te najbardziej sprawdzone i skuteczne. Najczęściej rekomendowane są te na bazie paracetamolu lub ibuprofenu – najbardziej popularnych substancji przeciwbólowych.

Siła ibuprofenu

Zarówno ibuprofen, jak i paracetamol mają działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Dodatkowo, ibuprofen skutecznie zwalcza stany zapalne. Ma również działanie obwodowe, co oznacza, że wyczuwa „ognisko” bólu i działa dokładnie w tym miejscu.

Zobacz także: Tabletki przeciwbólowe – którą wziąć, gdy boli głowa?

Paracetamol jedynie zmniejsza percepcję bólu. Co to znaczy dla konsumenta?

Ibuprofen zapewnia szybką i długą ulgę w bólu dokładnie tam, gdzie jej potrzebujemy, przy równoczesnym eliminowaniu stanu zapalnego w naszym organizmie. Paracetamol daje jedynie poczucie ulgi, hamując ból ośrodkowo w mózgu.

Ta dodatkowa „przeciwzapalna” funkcja ibuprofenu jest niezwykle istotna, gdyż przyczyną bólów głowy i bólów gorączkowych często są właśnie stany zapalne i infekcje.­ Także lekarze zalecają ibuprofen przy w pierwszym leczeniu dzieci.

Różne, ale podobne

Mimo znaczących różnic, ibuprofen i paracetamol mają także pewne podobieństwa. Obydwie substancje nie wpływają na koncentrację podczas jazdy. Co więcej, substancje te są bezpieczne dla  diabetyków, których przybywa z każdym rokiem.

Źródło: Materiały prasowe/ ej

Sprawdź: Jak leczyć ból głowy bez leków?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA