Jak chronić dziecko przed słońcem?

Jak się zdrowo opalać? Dzieci, szczególnie te najmłodsze, należy chronić przed słońcem wyjątkowo starannie
Jak się zdrowo opalać? Dzieci, szczególnie te najmłodsze, należy chronić przed słońcem wyjątkowo starannie. Nawet gdy na plaży zamierzasz spędzić tylko kwadrans, pamiętaj o odpowiedniej ochronie dla Twojego maluszka.
/ 05.08.2010 17:13
Jak się zdrowo opalać? Dzieci, szczególnie te najmłodsze, należy chronić przed słońcem wyjątkowo starannie

Pamiętaj o kremie z filtrem UV

Wrażliwa skóra dziecka jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Dla kilkulatka nawet kilkunastominutowy pobyt na słońcu w upalny dzień może się skończyć bolesnymi oparzeniami skóry. Dlatego też zawsze na pół godziny przed wyjściem na słońce powinno się stosować specjalnie przeznaczone dla dzieci kremy z filtrem UV. Należy pamiętać, by aplikację kremu powtarzać co 2 godziny oraz zawsze po wyjściu z wody lub wycieraniu ręcznikiem. Podczas pierwszych dni opalania najlepiej używać kremów z faktorem SPF 50+. Po kilku dniach, kiedy skóra dziecka trochę się zarumieni, możemy zastosować krem z faktorem SPF 30. Jeśli jednak Twój maluch ma bardzo wrażliwą skórę lub pogoda jest wyjątkowo upalna, lepiej pozostać przy kremach z jak najwyższym faktorem.

Ochrona przed udarem

Udar słoneczny jest spowodowany nadmiernym przegrzaniem ciała, głównie okolicy głowy i karku. Aby do niego nie dopuścić, namów malucha do noszenia czapki lub chusteczki na głowę. Najlepiej sprawdzają się kapelusiki z szerokim rondem (pasują zarówno chłopcu jak i dziewczynce), które przed słońcem chronią nie tylko głowę, ale także i kark. Jeśli Twoje dziecko nie chce nosić nakrycia głowy, spróbuj przekonać je do zabawy pod parasolką plażową. Zapewni ona cień, dzięki czemu maluch nie ulegnie przegrzaniu.

Polecamy: dział Opalanie się

Odpowiednie okulary przeciwsłoneczne

Równie ważna jak ochrona wrażliwej skóry jest także ochrona oczu dziecka. Pamiętaj, że tylko okulary z filtrem UV chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Lepiej więc nie kupować okularów na bazarze lecz w profesjonalnym zakładzie optycznym. Jeśli Twoje dziecko ma wadę wzroku i na co dzień nosi okulary korekcyjne, zapytaj optyka o przyciemniane szkła lub specjalne przeciwsłoneczne nakładki na oprawki.

Ochrona najmłodszych

Jeśli twoje dziecko nie skoczyło jeszcze roku, najlepiej w ogóle nie wystawiaj go na działanie promieni słonecznych. Jeśli jednak zdecydujesz się iść z nim na plażę, pamiętaj o zamontowaniu przy wózku parasolki. Koniecznie ustaw wózek w cieniu, tak aby nie doprowadzić do przegrzania malucha. Nie ubieraj ani nie przykrywaj dziecka zbyt ciepło – najlepiej załóż mu jasne, przewiewne ubranko. Staraj się także, aby nie przebywać na plaży między godziną 11 a 15, gdyż promienie słoneczne są wtedy najsilniejsze.

Przeczytaj również: Fototyp skóry - charakterystyka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA