Jak chronić osoby starsze przed koronawirusem? Porady GIS dla seniorów

koronawirus u seniora fot. Adobe Stock
Immunolodzy ostrzegają, że wirus SARS-CoV-2 jest szczególnie niebezpieczny dla ludzi starszych. Główny Inspektorat Sanitarny przygotował specjalne zalecenia dla seniorów.
Małgorzata Germak / 13.03.2020 09:58
koronawirus u seniora fot. Adobe Stock

Eksperci nadal nie znają odpowiedzi na wiele pytań odnośnie wirusa z Chin, ale od grudnia, czyli od pierwszego zakażenia, mają tyle danych, że dobrze wiedzą, kto jest w grupie podwyższonego ryzyka. Koronawirusa w większości przypadków ludzie przechodzą łagodnie, jednak nie dotyczy to osób starszych. One szczególnie powinny uważać!

Zalecenia GIS dla seniorów na czas epidemii

W trosce o osoby starsze należące do grupy podwyższonego ryzyka zarażenia koronawirusem, GIS opracował specjalne zalecenia.

Najważniejsze to unikanie dużych skupisk ludzkich - one najbardziej sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusa drogą kropelkową. Osoby starsze powinny zdecydowanie zostać w domu i poprosić innych o pomoc w codziennych czynnościach, jak zrobienie zakupów czy kupno leków.

Co poza tym znalazło się na liście zaleceń GIS dla seniorów?

Często myj ręce

Do mycia rąk wystarczy używać wody z mydłem, dopiero gdy nie ma takiej możliwości, można sięgnąć po płyny czy żele antybakteryjne.

Częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia - przypomina GIS.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

„Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie” – czytamy w zaleceniach.

Dezynfekuj powierzchnie dotykowe

GIS zaleca regularne przecieranie wodą z dodatkiem detergentu lub środka dezynfekującego powierzchni w domu takich jak:

  • biurka,
  • blaty stołów,
  • klamki,
  • poręcze,
  • włączniki światła.

Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy, powinny być starannie dezynfekowane
– radzi GIS.

Warto dezynfekować też telefon komórkowy (np. wilgotną chusteczką nasączoną płynem dezynfekującym) - na nim też gromadzą się drobnoustroje. Eksperci zalecają, aby nie kłaść telefonu na stole i nie korzystać z niego podczas spożywania posiłków.

Jedz zdrowo i pij wodę

Teraz tym bardziej warto odżywiać się zdrowo i nawadniać organizm. GIS radzi unikać wysoko przetworzonej żywności i jeść minimum 5 porcji warzyw i owoców dziennie.

Jeśli opiekujesz się swoją babcią lub dziadkiem albo starszą sąsiadką, dopilnuj, żeby osoba ta piła 2 litry płynów dziennie - najlepiej wodę.

Nie panikuj

W internecie pojawia się dużo nierzetelnych informacji na temat koronawirusa. GIS radzi, aby korzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych. Znajdziesz takie na stronach Ministerstwa Zdrowia i GIS.

Koronawirus u osób starszych

Układ odpornościowy u osób starszych, zwykle borykających się z chorobami przewlekłymi jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, gorzej radzi sobie z wirusem. Ludzie po 60. roku życia są bardziej narażeni na ciężki przebieg choroby. Grozi im zapalenie płuc i ostra niewydolność oddechowa, która może doprowadzić do duszności wymagającej pobytu w szpitalu pod respiratorem.

Wskaźnik śmiertelności z powodu chorób i powikłań wynikających z zarażenia SARS-CoV-2 u seniorów, a konkretnie u ludzi powyżej 80. roku życia, szacuje się nawet na 15%.

Potrzebujesz rzetelnej wiedzy o koronawirusie? Zobacz nasze publikacje:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA