Jak dbać o jądra i kiedy udać się do lekarza?

Jak dbać o jądra? Czy to prawda, że trzymanie rozgrzanego laptopa na kolanach jest szkodliwe? Zobacz, kiedy wybrać się do urologa!
/ 11.06.2015 11:49

badanie jąder

fot. Fotolia

Jak na co dzień dbać o jądra?

Jądra są narządami niezwykle wrażliwymi. Nie tylko urazy mechaniczne, lecz także podwyższona temperatura, zła dieta, palenie tytoniu, czy nadużywanie alkoholu wpływają na nie niekorzystnie. Dlatego należy unikać czynników ryzyka i zrezygnować z używek, trzymania na kolanach rozgrzanego laptopa i długich wizyt w saunie. Trzeba zadbać o zdrowy tryb życia, m.in. zbilansowaną dietę i codzienną dawkę ruchu, chociażby w postaci spaceru.

Latem ważne jest używanie lekkiej odzieży i bielizny niekrępującej ruchu.  

Zobacz także: Jak wykonać samobadanie jąder?

Kiedy warto zgłosić się do lekarza?

Podstawą diagnostyki jest samokontrola. Krótkie badanie wykonane pod prysznicem podczas codziennej toalety wystarczy, by zauważyć niepokojące zmiany. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja urologa. Wczesna diagnoza pozwala rozpoznać i leczyć chorobę (zwłaszcza nowotworową)  w początkowych stadiach, co zwiększa szansę na wyleczenie i co się z tym wiąże, na zachowanie płodności. Dlatego ważne, by badać się regularnie i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości konsultować się ze specjalistą.

Źródło: Materiały prasowe InviMed

Zobacz także: 10 zaskakujących faktów na temat seksu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA