fot. Fotolia
Czym jest ecstasy?
Ecstasy (3,4-Metylenodioksymetamfetamina, MDMA) to organiczny związek chemiczny, półsyntetyczna substancja psychoaktywna otrzymywana z safloru, ekstrahowanego z owoców, kory i korzenia sassafrasu.
MDMA ma postać białoszarego krystalicznego proszku. Substancja ta sprzedawana jest najczęściej w postaci kapsułek, tabletek, pastylek.
Jak działa ecstasy?
MDMA wykazuje działanie empatogenne, euforyczne i psychodeliczne. Prowadzi do rozluźnienia napięcia mięśniowego i zniesienia uczucia strachu. Wywołuje też niespotykane wśród innych narkotyków uczucie empatii, ułatwia nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi, wyrażanie emocji, powoduje otwartość na innych, serdeczność i pozytywne nastawienie.
Intensyfikuje odbiór bodźców zewnętrznych, szczególnie słuchowych i dotykowych, dzięki czemu fizyczny kontakt z drugim człowiekiem oceniany jest jako przyjemniejszy.
Zobacz też: Kokaina – dlaczego crack jest niebezpieczny?
Jakie są skutki uboczne przyjmowania ecstasy?
Skutki uboczne obejmują: podniesienie ciśnienia, przyspieszenie pulsu, suchość w ustach, omamy.
Szczególnie niebezpieczne jest przyjmowanie MDMA przez osoby cierpiące na choroby układu krążenia. MDMA może wywołać kończące się śmiercią migotanie komór serca także u osób zdrowych. Przyjmowanie tej substancji zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Parkinsona.
Szybko występuje tolerancja na efekty psychoaktywne, uniemożliwiając osiągnięcie oczekiwanego działania MDMA przy normalnej dawce substancji.
Następnego dnia po zażyciu MDMA najczęściej występują zawroty głowy, mdłości, obniżony nastrój, senność, a niekiedy rozdrażnienie.
Zobacz też: Czym jest narkotyk krokodyl?
Fragment pochodzi z książki „Narkotyki w kulturze młodzieżowej” autorstwa B. Hoffmann (Impuls 2014). Publikacja za zgodą wydawcy.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!