Działanie miejscowe...
W aptece możemy dostać bardzo wiele preparatów na żylaki. Część z nich to leki działające miejscowo czyli żele, maści, kremy. Przeważnie zawierają w składzie heparynę lub wyciągi roślinne np. z kasztanowca. Kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych i są dostępne bez recepty. Mogą zmniejszać dolegliwości, zwłaszcza uczucie ciężkości nóg. Należy jednak pamiętać, że takie specyfiki nie leczą żylaków, a stanowią raczej doraźną ulgę.
... lub ogólne
Oprócz preparatów stosowanych miejscowo na żylaki proponuje się również przyjmowanie tabletek wzmacniających strukturę ścian naczyń krwionośnych. Są to tak zwane leki flebotropowe. Substancje w nich zawarte to np. rutyna lub diosmina. Mają usprawniać mikrokrążenie, uszczelniać naczynia krwionośne i zmniejszać stan zapalny. Jednak również nie ma przekonywujących dowodów na ich skuteczność, więc należy je traktować jako środek pomocniczy w chorobie żylakowej. Podobnie jak kremy mogą natomiast łagodzić dolegliwości związane z żylakami.
Zobacz też: Jak zapobiegać żylakom?
Leczenie uciskowe
Pończochy i opaski uciskowe są uznanym sposobem zapobiegania i leczenia żylaków kończyn dolnych. Można je stosować na każdym etapie choroby. Konieczny jest ich prawidłowy, indywidualny dobór wraz z pomiarem nieobrzękniętej kończyny. Pończochy uciskowe wspomagają działanie pompy mięśniowej, poprawiają mikrokrążenie i obniżają cisńienie krwi w układzie żylnym nogi. Największy ucisk powinny wywierać w okolicy kostek, stopniowo malejący ku górze.
Opaski uciskowe dzielą się na mniej lub bardziej rozciągliwe. Te o mniejszym ucisku wywierają tylko działanie powierzchowne – wypychają krew z żył zapobiegając jej zastojowi. Dlatego ich działanie powinno być wspomagane przez częste układanie kończyny wysoko, powyżej poziomu serca, aby ułatwić odpływ krwi. Są one w miarę łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu. Z kolei opaski mniej elastyczne, wywierające większy ucisk na kończynę, oprócz zmniejszania zastoju krwi, wspomagają także działanie pompy mięśniowej. Zakłada się je przeważnie na kilka dni i potrzebna jest do tego pomoc, najlepiej przeszkolonego personelu medycznego.
Dla chorych z owrzodzeniami żylnymi wskazane będą opaski uciskowe, nie pończochy. Przeciwwskazaniami do leczenia uciskowego są choroby zapalne skóry, zaawansowane niedokrwienie tętnicze kończyn dolnych lub inne, poważne problemy z krążeniem. Należy jednak pamiętać, że pończochy i opaski uciskowe są przyjacielem każdego, kto ma problemy z żylakami.
Zobacz też: Kto jest narażony na żylaki?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!