świąd, drapanie fot. Fotolia

Jak leczyć ŚWIERZB domowymi sposobami?

W przypadku tej choroby naturalne metody są naprawdę skuteczne i mogą stanowić świetne uzupełnienie terapii zaleconej przez lekarza.
Agnieszka Czechowska / 10.07.2018 12:35
świąd, drapanie fot. Fotolia

Domowe sposoby na świerzb testowane były przez ludzi od czasów starożytnych (ta choroba towarzyszy człowiekowi niemal od zawsze). Wywołuje ją świerzbowiec ludzki (Sarcoptes scabiei). Rozmnaża się on na powierzchni skóry człowieka oraz zwierząt. Zarazić się nim można przez bezpośredni kontakt chorym (np. podając mu rękę) lub pośrednio (np. korzystając z tych samych ręczników, pościeli, sprzętów).

Charakterystycznym objawem świerzbu jest świąd nasilający się w nocy i w czasie ciepłej kąpieli oraz wykwity skórne w postaci krostek, grudek, pęcherzyków. Leki stosowane w przebiegu świerzbu mają postać maści i kremów (większość z nich jest na receptę). Terapii powinni poddać się wszyscy domownicy, nawet ci, którzy nie mają objawów choroby. Leczenie można uzupełnić, stosując domowe sposoby walki z świerzbem.

Świerzb - leczenie domowe

Domowe leczenie świerzbu zmniejsza świąd i pomaga szybciej pozbyć się pasożytów. Najskuteczniejsze naturalne sposoby to:

  • Olejek z drzewa herbacianego - trzeba go wmasowywać w zmiany skórne 30 min dziennie. Warto także dodawać go do kąpieli (ok 40 kropelek na wannę wody). Olejek herbaciany ma właściwości kojące i antybakteryjne. Znacznie zmniejszy więc ryzyko powstania nadkażeń w miejscu zadrapań.
  • Kurkuma - szklankę sproszkowanej kurkumy zmieszaj z szklanką mąki i szklanką mleka (musi powstać gładka papka). Taką masą pokrywaj chore miejsca. Po 40 min spłucz ciepła wodą. Zabieg powtarzaj przez 7 kolejnych dni. Kurkuma zmniejszy stan zapalny wywołany przez świerzb.
  • Napary ziołowe - przemywaj kilka razy dziennie skórę ciepłymi naparami z babki wąskolistnej, piołunu, kminku. To zmniejszy świąd.
  • Naprzemienne prysznice - po codziennej kąpieli, oblewaj skórę raz ciepłą raz zimną wodą. Takie działanie zmniejszy świąd i ułatwi regenerację skóry.
  • Ocet - świetnie radzi sobie z pasożytami i ich jajami (jak go stosować - patrz poniżej).

Uwaga! Żadne metody - ani domowe ani farmakologiczne nie pomogą, jeśli w czasie choroby w sposób wyjątkowy nie zadbamy o higienę. Konieczne jest wypranie całej bielizny i najlepiej wszystkich ubrań w wysokiej temperaturze. Bezwzględnie trzeba również wysprzątać cały dom - umyć wszystkie sprzęty, meble, podłogi z użyciem ciepłej wody i detergentów!

Świerzb - leczenie octem

Leczenie świerzbu octem choć kłopotliwe, zwykle jest bardzo skuteczne (ocet zabija świerzbowca i jego jaja). Dwa razy dziennie przez dwa tygodnie należy wmasowywać ocet spirytusowy w całe ciało (omijając błony śluzowe). Dodatkowo na miejsca, w których są zmiany charakterystyczne dla świerzbu można nakładać okłady z octu (zwilż nim ściereczkę i przykładaj na krostki i zaczerwienienia).

Polecamy:
Wszystko o świerzbie norweskim
Rodzaje wysypek i przyczyny, które je wywołują

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (20)
/29.01.2018 11:43
Mi farmaceutka powiedziala, ze to jest to samo tzn. inny producent, ale zawartosc ta sama czyli benzoesan benzylu takze czy novoscabin czy skinscabin wezmiesz to nie ma roznicy.
/25.01.2018 19:48
a ten skinscabin to jest to samo co novoscabin?
/25.01.2018 14:37
Dkladnie, wszyscy musza sie leczyc. Najlepiej kupic jakis skinscabin i tym sie smarowac, od razu cala rodzine.
POKAŻ KOMENTARZE (17)