Trądzik dorosłych - leczenie fot. Fotolia

Jak leczyć trądzik dorosłych - skuteczne porady

Już dawno nie jesteś nastolatką, a wciąż daje ci się we znaki? Sprawdź, jak walczyć z trądzikiem!
Aleksandra Jaworska / 18.11.2015 07:00
Trądzik dorosłych - leczenie fot. Fotolia
Nikogo nie dziwi, kiedy 
z pryszczami na twarzy 
w okresie dojrzewania walczy nastolatek. Jednak badania wykazały, że zmiany trądzikowe pojawiają się nawet u 54 procent dorosłych kobiet, nawet tych, u których wcześniej nie występował lub przebiegał łagodnie. Schorzenie to nazywamy trądzikiem dorosłych.

Jak walczyć z trądzikiem dorosłych? 

  • Sprzyjają mu zaburzenia hormonalne, wywołane trybem życia: przewlekłym stresem, niezdrową dietą, zbyt krótkim snem, zmęczeniem. Ważne jest, by nie ignorować problemów z cerą i nie maskować ich jedynie makijażem, boobacz także:
  • Wypryski u dorosłych zazwyczaj zajmują dolną część twarzy (broda żuchwa) oraz szyję, dekolt i plecy ( a u nastolatków w strefie T).
  • Trądzik dorosłych przebiega z silniejszym stanem zapalnym i mniejszą liczbą zaskórników.
  • Nie ma co liczyć, że sama uporasz się 
z trądzikiem. Skorzystaj z porady dermatologa. Przepisze ci leki (np. hormonalne, antybiotyki, izotretinoinę).
  • W codziennej pielęgnacji do mycia twarzy stosuj żele 
i toniki z kwasem salicylowym lub glikolowym. Substancje te rozluźniają naskórek, ułatwiając wydostanie się wydzieliny łojowej na jego powierzchnię.
  • Stosuj także kremy do cery trądzikowej, np. nawilżające i lekko złuszczające z kwasem azelainowym. Działa przeciwłojotokowo, złuszczająco, przeciwbakteryjnie.
ZWarto przeczytać również:
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!