Coraz częściej stosowaną na świecie metodą antykoncepcji jest implant hormonalny

Jak leczyć zaburzenia płodności?

Cel leczenia zaburzeń płodności jest konkretny- posiadanie zdrowego dziecka. A metody? Jest ich wiele, zapoznaj się z nimi czytając ten artykuł.
/ 30.07.2010 12:18
Coraz częściej stosowaną na świecie metodą antykoncepcji jest implant hormonalny

Niepłodność, jako choroba obojga partnerów, wymaga specjalnego podejścia. Leczenie jest trudne, tym bardziej, że często poszukiwanie przyczyny niepłodności trwa bardzo długo. Zdarza się również, że na końcu żmudnego procesu diagnostycznego nie otrzymamy odpowiedzi na pytanie: „dlaczego?”.
Z chwilą ustalenia diagnozy lekarz wybiera dla nas najlepszą terapię.

Leczenie farmakologiczne

Czyli terapia za pomocą leków. Są to głównie hormony płciowe w postaci preparatów farmaceutycznych. Droga ich podania może być różna- doustna, dopoliczkowa, zastrzyki, a nawet w postaci aerozolu do nosa. Najlepszą dla nas wybierze lekarz. Leczenie to jest istotne w przypadku, gdy przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety. Są także stosowane w połączeniu z technikami rozrodu wspomaganego.

Polecamy: Farmakologiczne leczenie niepłodności

Techniki rozrodu wspomaganego medycznie- czyli wspomaganie płodności.

Wśród technik tych wyróżniamy:

  • inseminacje domaciczne,
  • zapłodnienie pozaustrojowe, czyli invitro,
  • docytoplazmatyczne wstrzykiwanie plemników,
  • pobranie plemników z jąder,
  • dojajowodowe przeniesienie gamet,
  • dojajowodowe przeniesienie zygoty.

Metody te mogą być stosowane osobno, ale także w połączeniu ze sobą, jak również z leczeniem farmakologicznym.

Polecamy: Jakie są techniki rozrodu wspomaganego?

Leczenie chirurgiczne

Polega ono na korekcie nieprawidłowości dotyczących budowy narządów układu rozrodczego, usuwaniu guzów, torbieli, zrostów itp. Może się również zdarzyć, że zajdzie konieczność przeprowadzenia tzw. operacji zwiadowczej. Ma ona na celu obejrzenie wnętrza jamy brzusznej kobiety i sprawdzenie, czy nie ma jakichś nieprawidłowości w narządach rodnych, które można by usunąć. Ten sposób postępowania lekarz zostawi na koniec- gdy wszelkie inne badania nie określą przyczyny niepłodności Tak więc w trakcie operacji można jednocześnie wykryć przyczynę i postarać się ją usunąć.

To jaką metodę lekarz wybierze dla nas w pierwszej kolejności zależy w głównej mierze od przyczyny niepłodności, zwłaszcza od tego czy przyczyna leży bardziej po stronie kobiety, mężczyzny, czy też obojga partnerów. Duże znaczenie ma też stan naszego zdrowia. Najważniejsza jest jednak przewidywana skuteczność - lekarz musi ocenić ją indywidualnie, gdyż w przypadku jednej pary dane leczenie może mieć większą szansę powodzenia niż w przypadku innej. Nie ma też żadnej reguły czy wzoru, według którego można by tę skuteczność obliczyć- trzeba więc polegać na szacunkach.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/09.08.2015 17:34
U nas na szczęście obeszło się bez zaawansaowanych metod, ale też swoje czekaliśmy na maleństwo. Udało mi się dzięki prowadzeniu kalendarza na ovufriend, ponieważ wiedziałam dokładnie kiedy mam owulkę i szanse są największe
/26.01.2014 23:08
Witajcie! Wszystkie przyszłe mamy zachęcam do zadbania o prawidłową suplementację diety już przed zajściem w ciążę. Zwróćcie szczególną uwagę na dostarczenie swojemu organizmowi odpowiedniej ilości kwasu foliowego, ponieważ to on zmniejszy ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u Waszego dziecka, poprawi również produkcję komórek krwi i zadba o Wasze dobre samopoczucie. Ważne jest również abyście nie zapominały o składniku o nazwie inozytol, który wyreguluje pracę Waszych hormonów. Szczególnie tych bezpośrednio związanych z płodnością, jak GnRH, TSH czy insuliny. Jeśli interesuje Was ten temat i macie jakieś pytania zapraszam do rozmowy. Pozdrawiam. Ania, doradca online Inofolic. www.inofolic.pl
/03.06.2013 12:41
Z moją żoną leczyliśmy się w Bydgoskim Invimedzie. Bardzo dobra klinika, po 2 latach się udało, żona zaszła. Ciążę donosiła i mamy 2ch chłopców.