Jak oczyścić wątrobę fot. Fotolia

Jak oczyścić wątrobę - 6 skutecznych sposobów

Sprawdź, jak możesz pomóc wątrobie pozbyć się toksyn!
Marta Wilczkowska / 20.06.2016 09:01
Jak oczyścić wątrobę fot. Fotolia

Przez wątrobę przechodzi niemal wszystko, co dostaje się do organizmu. Jeśli zdrowy tryb życia nie jest twoją mocną stroną, jest duża szansa, że twoja wątroba nie ma lekkiego życia... Alkohol, papierosy, leki, ciężkostrawne jedzenie, to wszystko utrudnia jej pracę. Na szczęście dzięki kilku prostym zmianom, możesz pomóc wątrobie pozbyć się toksyn. Przeczytaj, jak to zrobić?

Jak oczyścić wątrobę?

1. Pij dużo wody

Najlepiej w niewielkich ilościach i regularnych odstępach w ciągu dnia. Nawadniając organizm oczyścisz i wątrobę, i nerki. Dodatkowy plus? Twoja skóra ujędrni się i nabierze zdrowszego wyglądu!

2. Unikaj alkoholu

Alkohol szkodzi wątrobie, która go metabolizuje. Może prowadzić do stłuszczenia, marskości a nawet całkowitej niewydolności tego narządu. Prowadzi też do odwodnienia organizmu, przez co dodatkowo utrudnia jej oczyszczanie.

3. Jedz lekko i zdrowo

Postaw na więcej mniejszych porcji. Wybieraj świeże warzywa i owoce, chudy nabiał i mięso i pełnoziarniste produkty zbożowe. Postaraj się zrezygnować ze smażenia na rzecz gotowania na parze i innych zdrowych technik kulinarnych.

4. Wspomagaj się ziołami

Natura oferuje wiele ziół, które wspomogą oczyszczanie wątroby. Kocanka czy ostropest plamisty to teraz twoi przyjaciele! Pamiętaj jednak, żeby upewnić się czy zioła lub zawierające je preparaty nie będą ci szkodzić, np. wchodząc w interakcje z innymi lekami.

5. Jeśli możesz, unikaj leków

Duże ilości leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych dostępnych bez recepty negatywnie odbijają się na zdrowiu wątroby. Jeśli możesz, zrezygnuj z ich zażywania na rzecz naturalnych metod walki z dolegliwościami.

6. Ruszaj się!

Ruch to zdrowie, co do tego nie ma wątpliwości. Wybierz dyscyplinę odpowiednią dla siebie i do dzieła! Aktywność fizyczna wpłynie pozytywnie nie tylko na wątrobę, ale też cały organizm i twój nastrój!

Pamiętaj, że choć wątroba ma naturalną zdolność regeneracji, wszystko ma swoje granice. Warto zadbać o jej zdrowie zanim będzie za późno...

Warto przeczytać również:

3 najlepsze zioła na wątrobę
6 sposobów dbania o wątrobę
9 sygnałów ostrzegawczych, że wątroba szwankuje

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!