U lekarza
Leczeniem i diagnozowaniem chorób alergicznych zajmuje się lekarz alergolog ale wstępną diagnozę może na podstawie wywiadu postawić lekarz rodzinny, który następnie skieruje nas do specjalisty. W trakcie wywiadu lekarskiego trzeba znaleźć powiązania pomiędzy kontaktem ze zwierzęciem a wystąpieniem objawów alergii.
Testy skórne to podstawa
Następnie konieczne jest wykonanie testów skórnych. Polegają one na naniesieniu na skórę przedramion lub pleców lub też wstrzyknięcie śródskórne mieszanek zawierających standardowe antygeny. Następnie po około 15 minutach odczytuje się wynik, mierząc średnicę rumienia i bąbla. Dla porównania wstrzykuję się rozcieńczony roztwór histaminy i czasem jako próbę kontrolną - wodę destylowaną.
Polecamy: Testy skórne w diagnostyce alergii
Jak zareagują oskrzela?
Inną metodą diagnozowania alergii, jest próba ekspozycyjna polegająca na wdychaniu przez pacjenta aerozolu zawierającego dany alergen. Reakcje oskrzeli bada się za pomocą określania dwóch wartości: PEF (wartość szczytowego przepływu oddechowego) i FEV1 (wartość maksymalnej objętości wydechowej w trakcie 1 sek.). Ich spadek świadczy o reakcji skurczowej oskrzeli po podaniu alergenu. Przy rozpoznawaniu alergii określa się również poziom przeciwciał w klasie IgE. Ich duża liczba potwierdza zajście nadmiernej reakcji immunologicznej. Można tez oznaczyć specyficzne przeciwciała IgE przeciwko konkretnemu antygenowi.
Jak leczymy objawy alergii?
Najprostszą metodą pozbycia się alergii jest unikanie kontaktu z alergizującym nas zwierzęciem, jednak z wielu względów jest to często niemożliwe, dlatego też lekarz alergolog musi rozważyć różne opcje leczenia i wybrać najbardziej odpowiednią dla danego pacjenta. Wczesne rozpoznanie i leczenie alergii ważne jest między innymi dlatego, iż u alergików występuje dużo wyższe ryzyko rozwinięcia się pełnoobjawowej astmy.
Leczenie objawowe alergii polega na stosowanie odpowiednich leków. Najczęściej przepisywane są leki antyhistaminowe i antyleukotrienowe a w przypadku nasilonych objawów, lub takich które pojawiły się po kilku godzinach od kontaktu z alergenem - kortykosteroidy.
Czytaj też: Czy należy bać się sterydów?
Jeśli u alergika rozwinie się pełnoobjawowa astma niezbędna stanie się stosowanie takich leków jak wziewne beta-mimetyki i leki cholinolityczne, które rozszerzają skurczone oskrzela.
Immunoterapia - najskuteczniejsza?
Metodą, która może zapobiec wystąpieniu kolejnym napadom jest immunoterapia. Polega ona na podawaniu małych dawek standartowych alergenów. Obecnie uważa się, że aby immunoterapia była skuteczna powinna być stosowana przez około trzy lat. Jest ona skuteczna wyłącznie u pacjentów, u których udowodniono IgE-zależny mechanizm powstawania alergii.
W przyszłości być może stanie się możliwe modulowanie reakcji naszego układu immunologicznego poprzez hamowanie różnicowania się limfocytów T, blokadzie przeciwciał IgG przeciwciałami monoklonalnymi. Prowadzone są również pierwsze próby terapii genowej.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!