Jak postępować w przypadku anafilaksji?

karetka Fotolia
Anafilaksja, jako najcięższy rodzaj alergii, może powodować objawy o różnorodnym nasileniu, od błahych aż po zagrażające życiu. Choć występuje bardzo rzadko, objawów anafilaksji nie wolno lekceważyć. Podstawowe znaczenie ma wiedza jak rozpoznawać i pomagać osobom z ciężką anafilaksją.
/ 30.05.2011 18:21
karetka Fotolia

Czy to anafilaksja?

Anafilaksja jest stanem nagłym i wymaga szybkiego rozpoznania. Najważniejszym źródłem informacji jest w tym wypadku sam chory. Należy spytać o podobne epizody w przeszłości. Chory nie zawsze jednak wie lub jest w stanie poinformować o swoich alergiach.

Reakcja anafilaktyczna jest bardzo prawdopodobna, jeśli wystąpią:

  •  nagłe pojawienie się i szybkie zaostrzenie objawów,
  •  trudności z oddychaniem: duszność, świszczący oddech, zasinienie skóry,
  •  problemy z krążeniem: bladość, zwroty głowy, przyspieszone bicie serca, omdlenie, zaburzenia świadomości,
  •  zmiany na skórze (często pierwszy objaw anafilaksji): obrzęk, pokrzywka.

Jeśli stwierdzimy powyższe objawy należy koniecznie wezwać pogotowie ratunkowe!

Przeczytaj: Co może się wydarzyć w przebiegu anafilaksji?

Usunąć alergen

Niebagatelne znaczenie ma przerwanie kontaktu z czynnikiem uczulającym, np. usunięcie tkwiącego w skórze żądła. Szybkość działania ma tu większe znaczenie niż technika usunięcia. Z drugiej strony, nie wolno prowokować wymiotów jeśli podejrzewany alergię na pokarm. Gdy przyczyna anafilaksji nie jest znana należy odstąpić jej poszukiwania, aby nie opóźniać dalszej pomocy.

Postępowanie w oczekiwaniu na pomoc medyczną zależy od stanu chorego.

Osoba przytomna

Jeśli chory ma przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną, należy w pierwszej kolejności podać lek. Najkorzystniejszym miejscem wstrzyknięcia jest zewnętrzna powierzchnia uda. Zastrzyk może być podany również przez ubranie. Miejsce podania można dodatkowo rozmasować, aby przyspieszyć wchłanianie leku. Dalsze postępowanie jest zależne od głównych dolegliwości chorego. Gdy dominującym objawem jest duszność korzystniejsza będzie pozycja leżąca, a w przypadku zawrotów głowy- pozycja leżąca z uniesionymi lekko nogami. Pod żadnym pozorem nie powinno się pozostawiać chorego bez opieki.

Osoba nieprzytomna

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy chory oddycha. Jeśli tak, trzeba go ułożyć w pozycji bocznej ustalonej i regularnie kontrolować oddech.

Jeśli stwierdzimy brak oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową wg zasad BLS (Basic Life Support). Pozwoli to na przejęcie chorego przez zespół pogotowia ratunkowego.

Polecamy: Jak skutecznie zapobiegać anafilaksji?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA