Wiele pań ma problemy z odwodnioną, suchą skórą / fot. Fotolia

Jak pozbyć się trądziku w wieku dojrzałym?

Skórę mogą dotykać zmiany trądzikowe, które występują niezależnie od wieku. Jak się ich pozbyć? Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie kuracji antytrądzikowej. Na czym ona polega? I jakie są inne metody na pozbycie się trądziku wieku dojrzałego?
/ 25.10.2016 09:46
Wiele pań ma problemy z odwodnioną, suchą skórą / fot. Fotolia

Antytrądzikowa kuracja

Proponuję co jakiś czas przeprowadzać antytrądzikową kurację. Polega ona na tym, żeby przez np. sześć tygodni pić płyn sporządzony ze świeżych drożdży. W tym celu należy wymieszać ok. 2 dag świeżych drożdży z miodem i połową szklanki ciepłej przegotowanej wody. Pić go najlepiej rano, na czczo.

Zobacz też: Leczenie doustne trądziku

A może czosnek?

Trądzik skutecznie zwalczany jest przez zwykły czosnek. Drobno posiekany, a najlepiej starty należy przyłożyć na miejsca pokryte wypryskami i przykryć twarz gazą zwilżoną chłodnym naparem z rumianku. Po 15 minutach twarz przemyć odpowiednim tonikiem. Kompresu z czosnku nie wolno stosować przy cerze wrażliwej.

Jak pielęgnować?

Cerę trądzikową wieku dojrzałego można pielęgnować w domu, ale należy przestrzegać następujących zasad:

  • rano i wieczorem przemywać twarz, szyję i dekolt letnią wodą z dodatkiem antybakteryjnego żelu, można wybrać też bezalkoholowy tonik. Skórę należy osuszać delikatnie;
  • raz w tygodniu należy wykonać peeling, najlepiej enzymatyczny;
  • do mycia nie wolno używać szczoteczek czy gąbek będących siedliskiem bakterii. Twarz należy myć ciepłą (nie gorącą!) wodą i nie używać mydła;
  • na dzień stosować kremy nawilżające albo matujące z filtrami UV. Do makijażu zaś stosować tylko beztłuszczowe podkłady;
  • na noc używać kremów złuszczających, regulujących pracę gruczołów łojowych;
  • pod żadnym pozorem nie wolno samodzielnie usuwać zaskórników i krostek ani zdrapywać strupków;
  • wieczorem należy dokładnie oczyszczać skórę tonikiem lub mleczkiem przeznaczonym do cery trądzikowej.

Zobacz też: Trądzik a styl życia

Fragment pochodzi z książki „Bądź piękną po czterdziestce” autorstwa Grażyny Łoś, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!