Z czasem w życiu każdej z nas przychodzi moment, w którym chce zrezygnować z antykoncepcji. Przyczyny takiej decyzji mogą by różne: brak odpowiedniego partnera, chęć zajścia w ciążę lub złe samopoczucie spowodowane zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych. Warto wiedzieć, jak to zrobić dobrze, a tym samym zmniejszyć ryzyko zawirowań hormonalnych w organizmie.
Odstawianie tabletek antykoncepcyjnych krok po kroku
Większość specjalistów przychyla się do opinii, że odstawienie tabletek antykoncepcyjnych powinno się konsultować z lekarzem. To szczególnie ważne, gdy stosujemy je również z przyczyn leczniczych (np. lekarz przepisał je także z powodu nieregularnych cyklów lub problemów z cerą). Pigułki najlepiej odstawić po wybraniu całego opakowania (blistra). Po kilku dniach od ostatniej tabletki powinna się pojawić miesiączka, która rozpoczyna normalny cykl miesiączkowy.
Skutki uboczne odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych mogą (ale nie muszą!) towarzyszyć przykre objawy. Najczęściej należą do nich:
- rozregulowanie cyklu miesiączkowego - u niektórych kobiet powrót do normalnego cyklu może trwać kilka miesięcy. W międzyczasie spóźnianie się i czasowy brak miesiączki nie powinno cię dziwić;
- pogorszenie wyglądu skóry - hormony łagodzą zmiany trądzikowe. Po ich odstawieniu problem może powrócić – spodziewaj się więc niewielkich zmian na twarzy i plecach;
- wypadanie włosów - problem ten mija ok. pół roku od momentu odstawienia tabletek;
- bolesność piersi - pigułki powodują, że piersi nawet jeśli są lekko obrzmiałe, ale nie bolą. Po odstawieniu hormonów mogą znów pojawić się bóle piersi przed okresem.
A kiedy można starać się o dziecko?
Zasadniczo płodność wraca niemal natychmiast po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych. Większość lekarzy twierdzi jednak, że starania o dziecko najlepiej rozpocząć 3 miesiące po odstawieniu tabletek. Wówczas cykl staje się już bardziej regularny i łatwiej o ciążę. W tym czasie warto również zacząć stosować kwas foliowy (Folik, Acti Folin), który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu.
Polecamy!
Czy tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?
Jak w XIX kobiety dbały o siebie w czasie miesiączki?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!