Jak przebiega leczenie szpitalne zawału serca?

Na zewnątrz hemoroidy widoczne są jako guzowate, ciemne twory otaczające odbyt
Potwierdzenie zawału serca wymaga przyjęcia chorego do szpitala. Okres leczenia szpitalnego wpływa na rokowanie pacjenta i przyszły stan jego zdrowia. Jak wygląda leczenie szpitalne w zawale serca?
/ 24.11.2010 17:21
Na zewnątrz hemoroidy widoczne są jako guzowate, ciemne twory otaczające odbyt

Chory przez pierwsze 24-48 godzin od przywiezienia do szpitala znajduje się w oddziale intensywnej opieki kardiologicznej (OIOK). Będzie podłączony do specjalnego monitora, który pozwala rejestrować non stop wynik badania EKG, a także podstawowe parametry życiowe. Jeżeli stan pacjenta będzie na to pozwalał później zostanie on przeniesiony na zwykły oddział kardiologiczny.

Leki podawane w szpitalu

W szpitalu będzie podawanych sporo lekarstw. W zależności od wskazań będą to: azotany, leki przeciwbólowe, leki przeciwpłytkowe (ASA, klopidogrel), ß–blokery, leki przeciwkrzepliwe, ACEI (inhibitory enzymu konwertującego) lub ARB (blokery receptora angiotensynowego) oraz statyny.

Leczenie zawału polega na udrożnieniu zablokowanej tętnicy. O tym, jaki sposób leczenia będzie podjęty decyduje wiele czynników m.in. czas dotarcia pacjenta do szpitala od momentu wystąpienia bólu, rodzaj oraz rozległość zawału. W sytuacji, gdy proponowane jest leczenie inwazyjne zawsze potrzebna jest zgoda pacjenta na jego pojęcie.

Zobacz także: Jak wygląda leczenie farmakologiczne zawału?

Zabiegi wykonywane po zawale serca

Inwazyjne metody leczenia zawału to: wykonanie zabiegu angioplastyki wieńcowej (PCI) lub założenie by-passów (CABG).

Angioplastyka z perspektywy pacjenta jest zabiegiem bardzo przypominającym koronarografię. Na końcu cewnika znajduję się jednak specjalny balonik, który powoduję rozszerzenie zwężonego miejsca w naczyniu. Aby nie doszło to ponownego zamknięcia, zazwyczaj umieszczana jest w tym miejscu specjalna metalowa sprężynka (tzw. stent).

Wstawianie by-passów jest operacją wymagająca otwarcia klatki piersiowej. Miedzy tętnice umieszczane są nowe naczynia (zazwyczaj pobrane z żył kończyny dolnej), które stanowią drogę poboczną dla krwi i powodują powrót jej przepływu.

Polecamy: Inwazyjne metody leczenia zawału mięśnia sercowego

Co dalej?

Gdy chory po zabiegu czuję się dobrze i nie ma żadnych dodatkowych powikłań zawału, może zostać przeniesiony na zwykły oddział. W odpowiednim czasie włączana jest rehabilitacja. Czas pobytu w szpitalu zależy od stanu zdrowia danej osoby.

Po wyjściu do domu istotne jest, aby pamiętać o zaleceniach lekarskich i niezbędnej profilaktyce. Nawet, gdy czujemy się dobrze, powinniśmy zadbać o likwidacje czynników ryzyka, które to zawału doprowadziły.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA