Nawet co druga osoba zgłaszająca się do lekarza z powodu dolegliwości żołądkowo-jelitowych może usłyszeć jako diagnozę zespół jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, w skrócie IBS). Jak radzić sobie z tą powszechną chorobą?
Ogólne zasady postępowania
Wciąż nie wiadomo, co dokładnie jest przyczyną zachorowania na zespół jelita drażliwego. Z tego powodu nie jest możliwe leczenie przyczynowe, a jedynie łagodzenie dolegliwości, co określa się jako leczenie objawowe. W leczeniu IBS bardzo ważny jest dobry kontakt i współpraca między pacjentem a lekarzem. Chory powinien mieć świadomość, że jego choroba nie jest groźna dla życia. Z drugiej strony, jego dolegliwości nie mogą być lekceważone.
Zmiany w jadłospisie
Odpowiednie odżywianie się jest jednym z najistotniejszych elementów leczenia zespołu jelita drażliwego. Pozwala ono łagodzić i zapobiegać takim dolegliwościom jak biegunka, zaparcia, bóle brzucha, uczucie pełności czy wzdęcia. Nie istnieje jedna „cudowna” dieta polecana wszystkim osobom z IBS. Ważne jest, żeby była ona różnorodna i bogata we włókna roślinne.
Najważniejsze zasady dietetyczne w zespole jelita drażliwego:
- nieprzepełnianie talerza, czyli rezygnacja z dużych porcji; lepszym rozwiązaniem będzie rozłożenie tej samej ilości jedzenia na 2-3 porcje i spożycie ich w krótkim odstępie czasu,
- regularne spożywanie posiłków o stałych porach,
- jedzenie powoli, w spokoju, dokładne przeżuwanie pokarmu,
- picie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej lub niesłodzonych herbatek ziołowych; napoje gazowane, kawa i alkohole są przeciwwskazane,
- chociaż owoce i warzywa są zalecane, należy unikać tych wzdymających, jak fasola, kapusta i brukselka,
- w przypadku zaparć korzystne może być spożywanie 2-3 razy dziennie 1-2 łyżek otrąb pszennych.
Zobacz też: Jaką dietę stosować w zespole jelita drażliwego?
Leczenie farmakologiczne
Przyjmowanie środków farmakologicznych ma w leczeniu zespołu jelita drażliwego znaczenie wspomagające. Leki są stosowane zwykle do łagodzenia objawów nieprzemijających mimo stosowania odpowiedniej diety. Stosuje się je również objawowo, w zależności od dolegliwości chorego.
Leki stosowane w zespole jelita drażliwego:
- leki rozkurczające (hioscyna, bromek oksyfenonium) w przypadku bólów brzucha,
- leki przeciwbiegunkowe: loperamid, difenoksylat, cholestyramina,
- laktuloza u osób z zaparciami,
- symetykon w przypadku wzdęć,
- leki przeciwdepresyjne u osób z przewlekłym bólem brzucha,
- probiotyki, czyli preparaty zawierające „dobre” dla przewodu pokarmowego bakterie; probiotyki łagodzą dolegliwości u wielu osób (ich skuteczność nie została jednak jednoznacznie potwierdzona).
Polecamy: Jak przyjmować leki – garść wskazówek
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!