Jak rozpoznać malarię u chorego?

Przeziębienie najlepiej jest leczyć w łózku. Organizm potrzebuje czasu do pełnej regeneracji i odzyskania sił / fot. Shutterstock
Chociaż objawia się prawie tak samo jak grypa i inne grypopodobne infekcje, malaria jest znacznie poważniejsza w skutkach. Nieleczona, w przeciągu kilku dni prowadzi do śmierci. Sprawdź, jak jej nie przeoczyć!
/ 13.08.2010 18:17
Przeziębienie najlepiej jest leczyć w łózku. Organizm potrzebuje czasu do pełnej regeneracji i odzyskania sił / fot. Shutterstock

Malaria nie zawsze przebiega tak samo

W zależności od typu zarodźca, jakim człowiek został zarażony, przebieg choroby zaznacza się inaczej. Okres wylęgania malarii zależy również od gatunku tego pierwotniaka. I tak, w przypadku poszczególnych zarodźców wygląda to w następujący sposób:

  • zarodziec sierpowy (Plasmodium falciparum) i zarodziec małpi (Plasmodium knowlesi) - choroba rozwija się przez ok. 12 dni,
  • zarodziec ruchliwy (Plasmodium vivax) – 13 dni,
  • zarodziec owalny (Plasmodium ovale) – 17 dni,
  • zarodziec pasmowy (Plasmodium malariae) – 28 dni.

Od gatunku pierwotniaka zależy również, jak często pojawia się gorączka. Zwyżki temperatury oraz dreszcze zazwyczaj występują cyklicznie, co określoną liczbę dni. Dlatego też poszczególne odmiany malarii określa się mianem trzeciaczki (gorączka występuje co 3 dni) bądź czwartaczki (co 4 dni). W inwazjach zarodźcem ruchliwym i owalnym zwyżki ciepłoty ciała obserwuje się co 48 godzin (trzeciaczka), w zarażeniach zarodźcem pasmowym – co 72 godziny (czwartaczka).

W przypadku zarodźca sierpowego i małpiego, nie obserwuje się wyraźnej regularności w gorączkowaniu. Ataki zimnicy występują tutaj często i raczej nieregularnie.

Typowe objawy malarii

W typowym napadzie gorączki malarycznej można wyróżnić trzy fazy. Pierwszą stanowi faza zimna, polegająca na tym, że chory ma dreszcze i cały trzęsie się z zimna. Następnym etapem jest faza gorąca, kiedy to chory gwałtownie gorączkuje. Temperatura ciała nierzadko sięga wtedy 41 stopni Celsjusza. Ostatnią fazą jest tzw. faza zlewnych potów, po której chory zasypia z wycieńczenia, nawet na kilkanaście godzin.

Warto wiedzieć: Co czyha w surowym jedzeniu?

Czego spodziewać się w badaniach?

Lekarz, badając pacjenta chorego na malarię, często może stwierdzić powiększenie wątroby i śledziony. Czasami widoczne jest lekki podżółcenie skóry oraz białkówek gałek ocznych. Prawie zawsze obserwuje się pociemnienie moczu. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się małopłytkowość, obniżone stężenie białych krwinek oraz w późniejszym okresie, niedokrwistość. Często poziom aminotransferaz (AspAT, AlAT), dehydrogenazy mleczanowej (LDH) i bilirubiny we krwi jest podwyższony. Źle rokującym objawem jest hipoglikemia (niedocukrzenie), czyli niskie stężenie glukozy we krwi.

Zasadnicze znaczenie w zdiagnozowaniu malarii mają: szczegółowy wywiad lekarski dotyczący pobytu w strefach endemicznych występowania tej choroby oraz badanie krwi mikroskopowe włośniczkowej (krew pobiera się z opuszki palca). Wykonuje się zarówno cienki rozmaz, jak i analizę grubej kropli, obie barwione metodą Giemsy lub May-Grünwald. Badanie metodą grubej kropli ma potwierdzić inwazje pierwotniakiem, natomiast cienki rozmaz służy do określenia gatunku zarodźca oraz do określenia stopnia parazytemii.

Polecamy: Gdzie można się zaszczepić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA