Jak rozpoznać zakażenie wirusem HCV?

Wirus HCV wywołuje zapalenie wątroby typu C, który może prowadzić nawet do raka wątroby. Jak rozpoznać objawy zakażenia?
/ 01.07.2019 13:49

wątroba

fot. Fotolia

Ponad 93% Polaków nie wie czym jest HCV – alarmują lekarze. Tymczasem taka wiedza może uratować życie. Dowiedz się więcej - teraz jest najlepszy czas. 1 października przypada Światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C.

W Polsce jest prawie 700 000 zakażonych wirusem HCV – szacuje Polska Grupa Ekspertów HCV. 97% nie wie że go ma. Zdaniem lekarzy, powodem jest znikoma wiedza na temat wirusa. Tymczasem wywołuje zapalenie wątroby typu C, co może prowadzić do marskości wątroby, niewydolności narządu, a także rozwinięcia się raka wątroby.

Czym jest wirus HCV?

HCV to „młody” wirus. Zidentyfikowano go 26 lat temu – stąd tak wielka liczba nieświadomych nosicieli. Zakażenie i późniejsza choroba są trudne do rozpoznania.

- Około 80% osób nie dostrzega u siebie żadnych objawów. Pozostali uskarżają się na osłabienie, nadmierną senność, depresję, utratę apetytu, wzdęcia, czy objawy grypopochodne (bóle mięśni, stawów, gorączki). Alarmujące powinny okazać się: zażółcenie skóry, świąd, powiększenie wątroby i śledziony, czy nagłe zmniejszenie masy ciała – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, na przykład podczas wizyty u kosmetyczki, czy w studiu tatuażu.

Tania drogeria internetowa? Topowe kosmetyki i perfumy znajdziesz z rabatem na stronie eKobieca.pl promocje

Dlaczego warto sprawdzić, czy jesteśmy nosicielami wirusa HCV?

Przeciwko wirusowi ciągle nie opracowano szczepionki. Jedynym skutecznym sposobem walki jest wczesne wykrycie, poprzez wykonanie prostego badania krwi i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.Ile kosztuje takie badanie? Zazwyczaj 40 zł, choć coraz częściej można je wykonać bezpłatnie.

- Wiedza o tym czy jesteśmy nosicielami wirusa HCV, może uratować życie. Szybkie wykrywanie i skuteczne leczenie zapobiega zakażaniu kolejnych osób i jest uznawane za formę profilaktyki - mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie, która aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C.

Zobacz też: 1 października – bezpłatne badanie HCV w Warszawie!

Medycyna nie jest bezradna

Podstawowym celem leczenia jest zahamowanie lub spowolnienie pogarszanie się stanu zdrowia chorego, związanego z procesami zapalnymi w wątrobie. Kuracja polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych. U przewlekle zakażonych HCV stosuje się interferon pegylowany alfa oraz rybawirynę. Od niedawna dostępne są także leki działające bezpośrednio na wirusy (telaprewir i boceprewir).

- Stały postęp medycyny daje nadzieję na jeszcze skuteczniejsze wykorzystanie nowych możliwości leczenia w przyszłości. Warto się badać i pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz.

Zobacz też: Jak rozpoznać problemy z wątrobą?

Źródło: materiały prasowe Demeter/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)