Jak spać, gdy boli kręgosłup – pozycje do spania przy bólu odcinka piersiowego, lędźwiowego i szyjnego

Jak spać gdy boli kręgosłup fot. Adobe Stock, Ilona
Najlepsze dla kręgosłupa pozycje do spania to pozycja na plecach oraz na boku. Najmniej korzystne jest leżenie na brzuchu. Bardzo ważne jest, aby mieć odpowiedni materac – ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Idealnie dobrany pozwala kręgosłupowi zachować naturalne krzywizny podczas leżenia na plecach i utrzymuje kręgosłup w prostej linii w pozycji leżenia na boku. Bardzo ważny jest też odpowiedni wybór poduszki. Wszystkie te elementy są istotne dla wszystkich odcinków kręgosłupa.
Ewa Cwil / 06.01.2024 05:01
Jak spać gdy boli kręgosłup fot. Adobe Stock, Ilona

Nie ma jednej czy dwóch idealnych pozycji, które w każdym przypadku sprawdzą się do spania przy bólu kręgosłupa. Dlatego należy eksperymentować i obserwować, jak się czujesz. Przed snem pozycja powinna łagodzić ból i umożliwiać rozluźnienie się, a rano powinnaś czuć się wypoczęta i nie budzić się z bólem.

Spis treści:

  1. Jak spać gdy boli kręgosłup piersiowy?
  2. Jak spać gdy boli kręgosłup lędźwiowy?
  3. Jak spać gdy boli kręgosłup szyjny?

Jak spać gdy boli kręgosłup piersiowy?

Największą ulgę wielu pacjentom daje pozycja na boku z kolanami podciągniętymi w kierunku klatki piersiowej. Czasami wyraźne zmniejszenie bólu następuje, gdy jednocześnie zrotuje się górną część tułowia nieco w przód lub tył.

Wbrew pozorom dla zdrowia piersiowego odcinka kręgosłupa bardzo ważne jest ustawienie szyi, na które wpływ ma poduszka. W leżeniu na boku należy zadbać o to, aby szyja była podparta, a głowa ustawiona równolegle do podłoża. Nie powinna być ani zgięta w kierunku jednego czy drugiego barku (za wysoka i za niska poduszka).

Jeśli kładziesz się na plecach, pilnuj, aby głowa nie układała się za wysoko (za wysoka poduszka), co będzie sprzyjało pogłębianiu naturalnego wygięcia kręgosłupa w odcinku piersiowym. Możesz także spróbować podłożyć sobie zrolowany ręcznik lub miękki wałek pod kolana.

Aby pozbyć się bólu, wypróbuj ćwiczenia na kręgosłup piersiowy.

Na poniższym rysunki widać, jak ważny jest odpowiedni dobór poduszki i twardości materaca, co wpływa na prawidłowe ustawienie kręgosłupa.

Jak spać gdy boli kręgosłup piersiowyfot. Jak spać gdy boli kręgosłup piersiowy/ Adobe Stock, Lilanakani

Jak spać gdy boli kręgosłup lędźwiowy?

Mitem jest, że należy spać na bardzo twardym materacu. Obecnie zalecenia obejmują materac o odpowiednio dobranej twardości.

Najlepiej spać na boku, w pozycji embrionalnej, czyli z mocno zgiętymi kolanami i udami mniej lub bardziej zbliżonymi do tułowia. Dodatkowo warto spróbować włożyć poduszkę między kolana.

Można też układać się na plecach, podkładając miękki wałek pod kolana, co zmniejsza napięcie w dolnej części pleców. Znaczenie może mieć także odpowiedni dobór poduszki.

Czasami ulgę przynosi leżenie na brzuchu (byle nie na miękkim materacu!) z dłońmi pod czołem i wałkiem pod stopami. Można też spróbować podłożyć zwinięty niewielki ręcznik pod brzuch, mniej więcej na wysokości pępka.

Prawidłowe pozycje do spania należy uzupełnić ćwiczeniami na kręgosłup lędźwiowy, które mogą pomóc pozbyć się bólu.

Jak spać gdy boli kręgosłup szyjny?

Na boku lub na plecach. Najmniej korzystne jest leżenie na brzuchu ze skręconą głową, a na dodatek na zbyt dużej poduszce.

W pozycji na plecach i na boku należy zadbać o podparcie szyi i odpowiednie podparcie głowy. W leżeniu na plecach poduszka powinna być dość niska i grubsza pod szyją. W leżeniu na boku poduszka może nieco wyżej podpierać głowę, ale nadal powinna podpierać szyję. Głowa powinna być ustawiona na przedłużeniu kręgosłupa, równolegle do podłoża.

Do prawidłowego ustawienia szyjnego odcinka kręgosłupa w pozycji leżącej pomocna może być poduszka ortopedyczna. Jest ona wyprofilowana tak, że wyższa jej część podpiera szyję, a niższa – głowę. Warto ją dobrać indywidualnie, bo tego typu poduszki różnią się kształtami i nie każda każdemu musi odpowiadać.

Jak spać gdy boli kręgosłup szyjnyfot. Jak spać gdy boli kręgosłup szyjny/ Adobe Stock, puhhha

Alternatywą dla poduszki ortopedycznej jest poduszka w naturalnym wypełnieniem w postaci np. łuski gryki. Łuski przemieszczają się, można zatem poduszkę formować tak, aby idealnie podpierała szyję i nie była ani zbyt wysoka, ani za niska pod głową. Dobrze dobrana poduszka działa tak, że po ułożeniu się na niej odczuwa się wyraźną ulgę i rozluźnienie szyi.

W pozbyciu się bólu mogą też pomóc ćwiczenia na kręgosłup szyjny.

Czytaj także:
Czego nie wolno robić po operacji kręgosłupa?
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy – 5 z piłką i 5 bez piłki
Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA