Ból brzucha może zmniejszyć rozgrzanie i masowanie brzucha, ciepła kąpiel, herbatki ziołowe oraz spacer.

Jak styl życia wpływa na dolegliwości w zespole jelita drażliwego?

Istnieją domowe sposoby, które skutecznie zwalczają najczęstsze objawy zespołu jelita drażliwego. Zobacz jak łagodzić bóle brzucha, biegunkę, zaparcia czy wzdęcia w zespole jelita drażliwego.
/ 26.02.2011 23:28
Ból brzucha może zmniejszyć rozgrzanie i masowanie brzucha, ciepła kąpiel, herbatki ziołowe oraz spacer.

Najważniejszą rolę w leczeniu zespołu jelita drażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) odgrywa zmiana dotychczasowego stylu życia. Oznacza to nie tylko zmiany w jadłospisie, ale także lepsze radzenie sobie ze stresem oraz rezygnację z leków i używek, które mogą zaostrzać objawy. Pomocne może być tutaj prowadzenie dziennika. Dzięki temu łatwiej ocenić wpływ na dolegliwości konkretnych posiłków, lekarstw, rytmu dnia i pracy.

Sposoby na ból brzucha

W sytuacjach, kiedy trzeba szybko złagodzić ból brzucha pomocne mogą okazać się:

  • rozgrzanie brzucha - ciepło działa rozluźniająco na przewód pokarmowy; skuteczne jest zawinięcie w ręcznik wypełnionego gorącą wodą termoforu i położenie go na brzuchu,
  • herbatki ziołowe - szczególnie polecane są napary z kopru włoskiego, kminku, anyżku oraz waleriany,
  • ćwiczenia oddechowe - głębokie, regularne wdechy najlepiej wykonywać na świeżym powietrzu lub przy otwartym oknie,
  • delikatny, powolny masaż brzucha w pozycji leżącej na plecach,
  • ciepła kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych - lawendowego i z melisy,
  • spacer.

Zobacz też: Ból brzucha, nudności, wymioty - co robić?

Ruch

Regularna aktywność fizyczna przynosi ulgę wielu pacjentom z zespołem jelita drażliwego. Ćwiczenia nie muszą być intensywne, ale ważne jest by wykonywać je systematycznie. Szczególnie polecane są spacery i jazda na rowerze.

Walka ze stresem

Stres wydaje się być jednym z najważniejszych czynników wywołujących IBS. Dlatego tak ważny jest rozwój umiejętności radzenia sobie z nim. Skuteczne może być tutaj zapewnienie sobie odpowiednio długiego czasu na wypoczynek, zwiększenie aktywności fizycznej oraz nauka ćwiczeń odprężających. Warto, o ile to możliwe, skrócić sobie czas pracy, a zamiast odprężać się przy kieliszku wina - zapisać się na zajęcia z jogi lub stosować ćwiczenia oddechowe. Bardzo ważne jest również, aby spożywaniu posiłków towarzyszył brak pośpiechu i uczucie rozluźnienia. Równie istotne jest zapewnienie sobie rano odpowiedniej ilości czasu na skorzystanie z toalety.

Polecamy: Psychoterapia w walce z zespołem jelita drażliwego

Ostrożnie z lekami

Wiele leków, także tych sprzedawanych bez recepty, może zakłócać pracę jelit i powodować ból brzucha lub wzdęcia. Dlatego ważne jest, aby o wszystkich przyjmowanych lekach poinformować lekarza. On zadecyduje o ich ewentualnym odstawieniu lub zmianie na inny preparat.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!