Jak uchronić własne dziecko przed anoreksją i bulimią?/ fot. Fotolia

Jak uchronić dziecko przed zaburzeniami odżywiania?

Anoreksja i bulimia nie są tylko kaprysami okresu dojrzewania. Choroby te niosą za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, psychiczne i społeczne. W jaki sposób rodzice mogą uchronić dziecko przed zachorowaniem? Jak powinna wyglądać współpraca rodziców ze szkołą w tym zakresie?
/ 30.12.2011 23:22
Jak uchronić własne dziecko przed anoreksją i bulimią?/ fot. Fotolia

Prowadzenie skutecznych działań profilaktycznych dotyczących zaburzeń odżywiania się w środowisku szkolnym zależy przede wszystkim od włączenia się w ten proces rodziców uczniów.

Głównymi zadaniami rodziców w profilaktyce zaburzeń odżywiania się w środowisku szkolnym powinny być:

–  uczestnictwo w tworzeniu i ewaluacji szkolnego programu profilaktycznego;

–  udział w spotkaniach edukacyjnych dotyczących zagadnień zaburzeń odżywiania się oraz prawidłowości i zaburzeń wieku dorastania;

–  dostarczanie informacji nauczycielom, wychowawcom, pedagogom szkolnym o stanie zdrowia dzieci, ich stosunku do odżywiania się i własnej atrakcyjności fizycznej, sposobach spędzania czasu wolnego;

–  uczestnictwo w dyskusjach, spotkaniach szkoleniowych umożliwiających rozwijanie umiejętności i kompetencji wychowawczych, zwłaszcza umiejętności komunikowania się z dzieckiem w okresie dorastania.

Przeczytaj: Rola szkoły w zwalczaniu anoreksji

Ważna współpraca

Dobry kontakt rodziców z nauczycielami, wychowawcami, dyrektorem, pedagogiem szkolnym, wymiana informacji o stanie zdrowia uczniów, ich postaw wobec odżywiania się i wyglądu, stosunku do kanonów mody i urody upowszechnianych przez mass media sprzyjają działaniom zmierzającym do ochrony młodzieży przed negatywnymi następstwami anoreksji psychicznej i bulimii psychicznej.

Przeczytaj: Jak rozpoznać anoreksję?

Fragment pochodzi z książki „Pedagogiczna diagnoza i profilaktyka zaburzeń odżywiania się u młodzieży szkolnej”, autor Marta Kowalczyk, Kraków 2008. Publikacja za zgodą wydawcy. Bibliografia dostępna w redakcji.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)