Czym jest osteoporoza?
Osteoporoza to przewlekła choroba szkieletu, objawiająca się utratą masy kostnej, a w konsekwencji zwiększoną łamliwością kości i brakiem ich odporności na urazy i uszkodzenia.
Wbrew obiegowej opinii osteoporoza nie dosięga tylko kobiet w podeszłym wieku; coraz częściej łamliwość kości zgłaszają u lekarza nawet osoby tuż po czterdziestym roku życia.
Osteoporoza – objawy
Często osoby, u których wykryto osteoporozę, są bardzo zaskoczone lekarską diagnozą. Wszystko z powodu znikomych objawów, występujących we wczesnej fazie choroby.
Bóle kostne, szczególnie w odcinku piersiowym, bóle krzyża, częste złamania, nawet przy pozornie niegroźnych urazach, powinny być sygnałem ostrzegawczym. Wczesne rozpoznanie choroby będzie gwarancją sprawniejszego poradzenia sobie z jej następstwami, które w znaczący sposób mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Jak uniknąć osteoporozy?
Największym sprzymierzeńcem w zapobieganiu zrzeszotnienia kości jest oczywiście odpowiedni tryb życia oraz zrównoważona dieta. Wysiłek fizyczny w postaci choćby ćwiczeń ogólnorozwojowych, jak marsz czy jazda na rowerze, skutecznie zapobiegają demineralizacji kości.
Dodatkowo udowodniono, że odpowiednie obciążenie kości w wyniku aktywności fizycznej przyczyna się do wbudowywania w nie wapnia – składnika kluczowego dla zdrowia tkanki kostnej, który swoje źródło ma właśnie w spożywanych pokarmach.
Najnowsze badania dowodzą, że białko zwierzęce spożywane w nadmiarze zmniejsza zdolność przyswajania wapnia, a nawet obniża jego poziom w organizmie, gdyż wywołuje zwiększone wydalanie wapnia w moczu. Dlatego dietetycy skłaniają się ku zastępowaniu w miarę możliwości protein zwierzęcych roślinnymi.
W procesie wapnienia kości niebagatelną rolę odgrywa także fosfor. Ten pierwiastek, obecny w słodzonych gazowanych napojach, przetworach mięsnych, nabiale, słodyczach i produktach typu instant, spożywany w nadmiarze prowadzi do resorpcji kośćca, czyli utraty gęstości tkanek.
Zobacz też: Nie łam się! Czyli co powinieneś wiedzieć o osteoporozie?
Rzuć nałogi!
Palenie tytoniu zwiększa ryzyko występowania wielu chorób, wśród których znajduje się także osteoporoza. Substancje zawarte w papierosach mogą hamować namnażanie komórek kostnych, natomiast zwiększone spożywanie alkoholu przyczyna się bezpośrednio do ich zaniku.
Także inne używki – kawa i herbata – nie działają pozytywnie na kościec, gdyż zwiększają wydalanie wapnia z moczem, podobnie jak sód – podstawowy składnik popularnej soli kuchennej. Jeśli chodzi o słodycze – również nie są wskazane.
– Wapnienie kości powoli staje się chorobą cywilizacyjną - mówi Paweł Skrzypczak z firmy Primavika – i jest to spowodowane współczesnym trybem życia. Brak aktywności fizycznej, godziny spędzane przed komputerem, dania, które można w trzy minuty przygotować z proszku… wszystkie te czynniki sprawiają, że kości stają się słabe, a ich podstawowy budulec – wapń, który dostarczać możemy tylko z pożywieniem, zostaje z nich wypłukany. Dlatego w profilaktyce osteoporozy tak ważna jest odpowiednia dieta, w której nad mięsem i przetworami mięsnymi powinny przeważać produkty zawierające białko roślinne.
Obecnie na półkach sklepowych, szczególnie tych w sklepach ze zdrową żywnością, znajdują się różnego rodzaju produkty wegetariańskie, dostosowane go trybu życia współczesnego zabieganego człowieka: pasztety sojowe, pasty drożdżowe, wegetariańskie dania obiadowe i wiele innych. Smakiem nie ustępują wcale ich tradycyjnym odpowiednikom, a zawarte w nic wartości odżywcze wspomogą nie tylko układ kostny, ale kondycję całego organizmu.
Zobacz też: Osteoporoza – skutki, profilaktyka, leczenie
Źródło: materiały prasowe PR Solution/mn
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!