Co może się stać?
Jednym z najgroźniejszych powikłań jest śródoperacyjne niedokrwienie mięśnia sercowego prowadzące do zawału serc. Śmiertelność w wypadku takiego powikłania to 50%. Tym bardziej zrozumiała staje się konieczność należytego dostosowania momentu i zakresu operacji do stanu zdrowia chorego.
Polecamy: Jak rozpoznać zawał serca?
Czynniki ryzyka
Obciążonymi ryzykiem powikłań pacjentami są osoby:
- z istotnymi, wpływającymi na wydolność zaburzeniami rytmu serca;
- chorujące na dławicę piersiową – CCS III lub IV, zwłaszcza niestabilną;
- przechodzące wcześniej zawał serca;
- cierpiące na niewyrównaną niewydolność serca – NYHA III lub IV;
- mające ciężką wadę zastawkową;
Wywiad i badanie przedmiotowe
U pacjentów z wyżej wymienionymi problemami, poza dokładnym badaniem i wywiadem lekarskim, należy ocenić EKG spoczynkowy oraz wysiłkowy. Uważa się bowiem, że chorzy, którzy nie są w stanie osiągnąć wysiłku rzędu 4 MET wymagają pogłębienia diagnostyki lub próby modyfikacji leczenia, by polepszyć stan pacjenta. Ostatecznością jest wykonanie koronarografii.
Brak objawów u osób, które przechodziły test wysiłkowy bądź koronarografię w okresie nie dłuższym niż 2 lata uważa się za wystarczający wyznacznik zdrowia i nie wymaga powtarzania badań.
Do grupy o pośrednim ryzyku zawału okołooperacyjnego należą pacjenci z cukrzycą i niewydolnością nerek.
Polecamy: Zmiana stylu życia po zawale
Ryzykowne operacje
Należą do nich operacje rozległe, czasochłonne i wykonywane w trybie pilnym. Dotyczą przede wszystkim dużych naczyń, także obwodowych. Pośrednie ryzyko natomiast występuje przy endarterektomii tętnic szyjnych, zabiegach przebiegających z otwieraniem powłok brzusznych lub klatki piersiowej, a także niektórych operacjach ortopedycznych. Pozostałe operacje i procedury medyczne należy sklasyfikować jako te o małym ryzyku, nie wymagającym diagnostyki. Ryzyko zabiegu należy rozważyć dla każdego indywidualnie, uwzględniając najszerzej rozumiane dobro i zdrowie pacjenta.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!