Jak zapobiec chorobie zwyrodnieniowej stawów?

Czy wiesz, że choroba zwyrodnieniowa stawów wcale nie musi u ciebie wystąpić? Zobacz, jak zapobiegać chorobie zwyrodnieniowej stawów!
/ 26.01.2015 12:07

choroba zwyrodnieniowa stawów

Fot. Fotolia

Choroba zwyrodnieniowa stawów – profilaktyka

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich stawów? Konieczne jest byśmy regularnie uprawiali sport i w ten sposób wzmacniali mięśnie i stawy, a także utrzymywali prawidłową wagę ciała. Co ważne, podczas ćwiczeń musimy zadbać o to, by nie przeciążać stawów.

W odpowiedni sposób powinniśmy podnosić ciężkie przedmioty, zachowywać prawidłową postawę ciała podczas wykonywania codziennych czynności. Natomiast wady postawy należy korygować.

Zobacz także: Zwyrodnienie stawów – które stawy są zagrożone chorobą?

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Co zrobić, gdy jednak dopadną nas zwyrodnienia? Przede wszystkim nie możemy zaniedbywać choroby i jak najszybciej musimy rozpocząć leczenie. Obecnie wykorzystywane są różne metody walki z problemem. Są one dobierane do stopnia zaawansowania schorzenia i indywidualnych potrzeb pacjenta.

Kiedy odczuwamy ból często sięgamy po maści i tabletki przeciwbólowe, trzeba jednak uświadomić sobie, że środki farmakologiczne przynoszą tylko doraźne efekty. Stosuje się również środki przeciwzapalne.

Sprawdzonym sposobem, przynoszącym najlepsze rezultaty jest korzystanie z pomocy wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

"Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i badania specjalista dobierze terapię odpowiednią do stanu zdrowia pacjenta. Właściwy program ćwiczeń oraz zabiegów wykonywany w gabinecie terapii manualnej i rehabilitacji skutecznie pomaga w bólach zwyrodnieniowych.

Terapia manualna wykonywana przez wykwalifikowanego terapeutę oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia, wspomagane zabiegami fizykoterapeutycznymi, takimi jak:

  • krioterapia,
  • hydroterapia,
  • elektroterapia,
  • magnetoterapia,
  • naświetlanie laserem i lampami

znacznie zmniejszają ból, rozluźniają mięśnie, działają przeciwzapalnie, zwiększają zakres ruchu, a nawet hamują proces zwyrodnieniowy poprawiając jakość życia i samopoczucie pacjentów" – mówi Marcin Grześkowiak, dyplomowany terapeuta manualny i fizjoterapeuta z poznańskiej Kliniki Promienistej.

W ostateczności, gdy inne metody nie przynoszą rezultatów, przeprowadza się operację polegającą na usunięciu zniszczonych powierzchni stawowych i wszczepieniu endoprotezy.

Źródło: Materiały prasowe LTM Communications

Zobacz także: Pierwsze objawy zwyrodnienia stawów

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA