Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów?
Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba przewlekła o nie do końca poznanej etiologii.
Jest to stan zapalny stawów, który w efekcie może prowadzić do ich uszkodzenia. Początkowo objawia się bólem, obrzękiem i podniesioną temperaturą w obszarze stawów.
Choroba najczęściej atakuje drobne stawy dłoni i stóp. Niekiedy proces zapalny może objąć stawy biodrowe lub kolanowe.
Warto wiedzieć, że w przypadku tej choroby choruje cały człowiek, a nie tylko jego stawy. Niezwykle istotne jest, że chorzy mogą funkcjonować i żyć bez cierpienia. Aby tak było, koniecznie są pewne zmiany ich sposobu i stylu życia. Leczenie RZS to przede wszystkim leki, fizjoterapia (kinezyterapia, czyli ćwiczenia oraz fizykoterapia – działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe) , ale także aktywność fizyczna i dostosowanie otaczającego świata do specyfiki choroby.
Planuj to, co robisz
RZS ma okresy zaostrzenia i wycieszenia. Aby nie doprowadzić do nasilenia się objawów (np. bólu), warto przyjrzeć się swojemu rozkładowi zajęć w ciągu dnia, planować kalendarz działań na dany dzień, nie brać na siebie zbyt wielu obowiązków. Zmęczenie fizyczne będzie bowiem potęgować odczuwanie bólu.
Ważne, żeby dawać swojemu organizmowi czas na wypoczynek i dbać o odpowiednią dawkę snu w ciągu doby. Należy pamiętać również o odciążeniu stawów i nie obciążaniu ich nadmiernymi kilogramami. Dotyczy to zarówno dźwigania przedmiotów, dzieci, zakupów jak i pilnowania masy własnego ciała. Ważne, aby zadbać również o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, zachować odpowiednią ruchomość w określonych stawach i nie dopuścić do osłabienia siły mięśniowej.
Odpowiednio dobrane ćwiczenia będą także pozytywnie wpływać na sferę psychiczną chorego. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek, aby w trakcie lepszego dnia, gdy mamy lepsze samopoczucie, nie przesadzić z ilością zajęć i spraw.
Zobacz też: Artroza – jak ją zdiagnozować?
Domowe sposoby na ból stawów
W nawrotach choroby, kiedy ból znacznie się wzmaga, można w domowych warunkach spróbować go pokonać poprzez stosowanie ciepłych lub zimnych okładów (naprzemiennie) bądź gorącej kąpieli.
Warto też dostosować urządzenia i sprzęty domowe tak, aby nie powodowały pogłębienia się objawów.
Ponadto warto pamiętać, że:
- cięższe przedmioty trzeba przenosić obiema rękami, najlepiej trzymając ciężar blisko ciała (np. blisko klatki piersiowej);
- przedmioty trzeba trzymać oburącz, np. czajnik w trakcie nalewania wody do kubka;
- warto używać kubka z szerokim uchwytem, który nie deformuje dłoni;
- trzeba starać się odciążać stawy;
- warto wybrać taki rodzaj aktywności fizycznej, który nie będzie powodować obciążenia stawów (wybieraj: basen, rower – przy zachowaniu pozycji siedzącej, nordic walking);
- warto odpowiednio dostosować domowy sprzęt, np. kupić nóż z większym uchwytem (można go też owinąć bandażem elastycznym).
Zobacz też: Zwyrodnienie stawów – objawy i leczenie (wywiad)
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!