Jakie konsekwencje niesie za sobą uraz serca?

W wyniku stłuczenia serca mogą rozwinąć się objawy przypominające zawał mięśnia sercowego lub zaburzenia rytmu/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Rozległe urazy serca powikłane masywnym krwawieniem są zazwyczaj śmiertelne i szansa na skuteczną pomoc choremu jest niewielka. Jednak w przypadku ran ograniczonych, przy prawidłowym i szybkim postępowaniu istnieje szansa na uratowanie chorego.
/ 28.02.2012 16:16
W wyniku stłuczenia serca mogą rozwinąć się objawy przypominające zawał mięśnia sercowego lub zaburzenia rytmu/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Rana kłuta serca

Urazy otwarte klatki piersiowej są najczęściej następstwem ran kłutych zadanych w te okolicę. W przypadku rany kłutej serca najczęściej dominują objawy tamponady oraz wstrząsu krwotocznego. W przypadku urazów drążących wielkość rany na powierzchni klatki piersiowej nie musi odpowiadać rozległości obrażeń wewnętrznych. Rana kłuta okolicy przedsercowej z towarzyszącymi objawami wstrząsu stanowią wskazania do pilnej operacji torakochirurgicznej.

Co oznacza termin tamponada serca?

Tamponada serca, czyli upośledzenie czynności serca wskutek nagromadzania się dużej ilości płynu w worku osierdziowym może być skutkiem urazu klatki piersiowej. Objawy tamponady serca mogą pojawić się we wczesnym okresie po urazie w wyniku krwawienia do worka osierdziowego lub w okresie późniejszym jako w postaci płynu wysiękowego.

Charakterystyczne objawy tamponady serca to niewydolność krążenia, przepełnienie żył widoczne w postaci wypełnionych krwią żył w obrębie szyi, szybkie nitkowate tętno, duszność narastająca w pozycji leżącej oraz niskie ciśnienie tętnicze.

W miarę możliwości rozpoznanie potwierdza się badaniem elektrokardiograficznym lub tomografią komputerową. Stwierdzenie dużej ilości płynu w worku osierdziowym stanowi wskazanie do pilnego leczenia operacyjnego. Jeśli stan chorego jest niestabilny i istnieje ryzyko, że nie doczeka on zabiegu operacyjnego wskazane jest doraźne nakłucie osierdzia i ewakuacja nagromadzonego płynu.

Do czego może prowadzić tępy uraz klatki piersiowej?

Do zamkniętych urazów klatki piersiowej dochodzi najczęściej w wyniku uderzenia klatka piersiową o kierownicę lub deskę rozdzielczą samochodu w przypadku wypadków komunikacyjnych. Podobne sytuacje mają miejsce wśród pieszych ofiar wypadków czy ofiar upadków z dużych wysokości. Do tępego urazu serca dochodzi w wyniku gwałtownego uderzenia klatka piersiową o twarde podłoże. W wyniku stłuczenia serca mogą rozwinąć się objawy przypominające zawał mięśnia sercowego lub zaburzenia rytmu.

Polecamy: Czym jest tamponada serca?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA