Przykre skutki menopauzy
Niedobór hormonów jajnikowych w okresie około menopauzalnym prowadzi do wielu zmian w organizmie, m. in. do ustania menstruacji. Mogą pojawić się także dokuczliwe zmiany naczynioruchowe dające nieprzyjemne uderzenia gorąca i nadmierną potliwość. Dość częste są zaburzenia emocjonalne, które często prowadzą do wycofania się z aktywnego trybu życia. Ponadto, mogą wystąpić także zaburzenia pamięci i koncentracji.
Czy warto stosować terapię hormonalną?
Objawy menopauzy mogą być łagodzone hormonalną terapią zastępczą, jeśli oczywiście nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. W takiej terapii podawane są naturalne hormony, które mają zastąpić estrogeny i naśladować naturalny cykl miesiączkowy. W związku z tym funkcjonowanie organizmu sprzed menopauzy zostaje zachowane w czasie stosowania leków.
Zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do miażdżycy, osteoporozy i otyłości.
Polecamy: Czy hormonoterapia zastępcza jest bezpieczna?
Zastosowanie tej terapii u większości pacjentek przynosi znaczną poprawę i zmniejsza niekorzystne i nieprzyjemne objawy około menopauzalne. Zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, osteoporozy i zachorowania na raka piersi.
Leki łagodzące objawy menopauzy
Aby zachować kondycję organizmu należy pamiętać o zdrowym trybie życia, czyli o sporcie oraz diecie. Jadłospis powinien być urozmaicony o zmniejszonej ilości kalorii.
Natomiast wysiłek fizyczny regularny i w odpowiedniej dawce. Obok tego znaczący jest również dobór odpowiednich składników:
- Pluskwica groniasta, dzięgiel chiński, niepokalanek mnisi, drapacz lekarski - są często polecane kobietom w tym okresie około menopauzalnym.
- Warto przyjmować naturalną dawkę energii w postaci koenzymu Q10.
- Istotne jest również zapewnienie organizmowi właściwej ilości minerałów, przede wszystkim wapnia i witaminy D, A, E i C (także w warzywach i owocach)
- Dobrze tolerowana prze kobiety jest też lecytyna, bogata w fitoestrogeny (mają one właściwości usprawniające metabolizm lipidów)
Czytaj więcej: Fitoestrogeny - najlepszy lek na menopauzę
Zioła i preparaty pochodne
- Panie cierpiące na zlewne poty powinny pić napar z szałwii 2 razy dziennie.
- Jeśli dokuczliwe są uderzenia gorąca i szybkie bicie serca wspomagająco można pić 3 razy dziennie sok z jemioły po 30 kropel na dawkę.
- Czasami skuteczny okazuje się żeń-szeń, który ma działanie pobudzające.
- Ekstrakt z kłącza cimicifugi czy preparaty z soi są dość często przyjmowane z dobrym skutkiem.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!